Logo Przewdonik Katolicki

Powołani do świętości

Renata Krzyszkowska
Fot.

Misja kapłana jest nie do zastąpienia powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed niedzielną modlitwą Regina Coeli. Papież wspomniał obchodzony w tym czasie Światowy Dzień Modlitw o Powołania i wyjaśnił, że zarówno powołanie kapłańskie do życia konsekrowanego, jak i do życia małżeńskiego jest powołaniem do świętości. Oto tekst papieskiego rozważania: Drodzy...

– Misja kapłana jest nie do zastąpienia – powiedział Benedykt XVI w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Regina Coeli”. Papież wspomniał obchodzony w tym czasie Światowy Dzień Modlitw o Powołania i wyjaśnił, że zarówno powołanie kapłańskie do życia konsekrowanego, jak i do życia małżeńskiego jest powołaniem do świętości.

Oto tekst papieskiego rozważania:

„Drodzy bracia i siostry! W tę czwartą Niedzielę Wielkanocną, Niedzielę Dobrego Pasterza, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Modlitw o Powołania, z radością wyświęciłem w Bazylice św. Piotra piętnastu nowych kapłanów dla diecezji Rzymu. Jesteśmy wdzięczni Panu! Wraz z nimi myślę o wszystkich, którzy we wszystkich stronach świata otrzymują w tym okresie święcenia kapłańskie. Dziękując Panu za dar tych nowych kapłanów dla służby Kościołowi, pragniemy powierzyć ich wszystkich Maryi, wzywając jednocześnie Jej wstawiennictwa, ażeby wzrastała liczba tych, którzy przyjmują wezwanie Chrystusa, aby iść za Nim drogą kapłaństwa i życia konsekrowanego.

W tym roku Światowy Dzień Modlitw o Powołania ma za temat „Powołanie w tajemnicy Kościoła”. W orędziu, jakie skierowałem z tej okazji do całej wspólnoty Kościoła, przypomniałem doświadczenie pierwszych uczniów Jezusa, którzy po tym, jak poznali Go nad brzegami jeziora i w wioskach Galilei, oczarowani zostali przez Jego urok i Jego miłość. Powołanie chrześcijańskie jest zawsze odnawianiem się tej osobistej przyjaźni z Jezusem Chrystusem, która nadaje pełny sens naszemu życiu i czyni dyspozycyjnym dla Królestwa Bożego. Kościół żyje tą przyjaźnią, podsycaną przez Słowo i sakramenty – rzeczywistości święte powierzone w sposób szczególny posłudze biskupów, kapłanów i diakonów, konsekrowanych poprzez sakrament święceń. Oto dlaczego – jak podkreśliłem w tym orędziu – misja kapłana jest nie do zastąpienia, a chociaż w niektórych regionach występuje niedostatek duchowieństwa, nie wolno zwątpić, że Bóg nadal wzywa chłopców, młodych i dorosłych, by zostawili wszystko i poświęcili się głoszeniu Ewangelii i pasterskiej posłudze.

Szczególną formą pójścia za Chrystusem jest powołanie do życia konsekrowanego, które wyraża się życiem w ubóstwie, czystości i posłuszeństwie, życiem całkowicie oddanym Bogu, w kontemplacji i modlitwie oraz w służbie braciom, zwłaszcza maluczkim i ubogim. Nie zapominajmy z kolei, że również chrześcijańskie małżeństwo jest w całym tego słowa znaczeniu powołaniem do świętości i że przykład świętych rodziców jest pierwszym warunkiem sprzyjającym rozkwitowi powołań kapłańskich i zakonnych.

Drodzy bracia i siostry! Wzywajmy wstawiennictwa Maryi, Matki Kościoła, za kapłanami oraz zakonnikami i zakonnicami. Módlmy się też, ażeby zalążki powołania, jakie Bóg zasiewa w sercach wiernych, osiągnęły pełną dojrzałość i przyniosły owoce świętości w Kościele i świecie”.

Po odśpiewaniu po łacinie modlitwy „Regina Coeli” i udzieleniu błogosławieństwa Ojciec Święty pozdrowił wypełniających Plac św. Piotra pielgrzymów i turystów po francusku, angielsku, niemiecku, hiszpańsku, polsku i włosku.

Po polsku Papież powiedział: „Pozdrawiam Polaków obecnych na Placu św. Piotra i tych, którzy jednoczą się z nami duchowo. Jutro w polskim kalendarzu przypada uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Jego opiece zawierzam Kościół w Polsce i cały kraj. Niech Bóg wam błogosławi”.

Na zakończenie Benedykt XVI pozdrowił kierowców, którzy przybyli na Plac św. Piotra, aby zaprezentować swoje auta. Odwdzięczyli się oni Papieżowi pozdrawiając go dźwiękiem klaksonów. Ojciec Święty podziękował im za ten – jak powiedział – „prawdziwy koncert”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki