Logo Przewdonik Katolicki

W biało-czerwonym łopocie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Polskość to wolność i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie te słowa Jana Pawła II powtórzył podczas Mszy św. na Starym Rynku bp Jan Tyrawa. W obchodach 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestniczyli parlamentarzyści, władze województwa, miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwo. Podczas...

„Polskość to wolność i pluralizm, a nie ciasnota i zamknięcie” – te słowa Jana Pawła II powtórzył podczas Mszy św. na Starym Rynku bp Jan Tyrawa. W obchodach 215. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski uczestniczyli parlamentarzyści, władze województwa, miasta, przedstawiciele służb mundurowych oraz duchowieństwo.

Podczas homilii ordynariusz diecezji bydgoskiej odwołał się także do innych rocznic – m.in. 350-lecia ślubów króla Jana Kazimierza. – Ta wielość rocznic składa się na żywą tradycję, która buduje tożsamość Polaków. Z Konstytucji 3 Maja wyczytujemy kilka kardynalnych życzeń, jeszcze niespełnionych: wojnę ze wszystkimi ciemiężycielami czy rozszerzenie wolności na wszystkie klasy narodu, czyli przyznanie wszystkim pełni praw obywatelskich – mówił.

Jak podkreślił bp Jan Tyrawa, budowanie mądrego patriotyzmu powinno nawiązywać do tego, co w polskiej kulturze najlepsze – „głęboko zakorzenionej chrześcijańskiej tradycji”. – Patriotyzm oznacza poczucie wspólnoty. To «my» jest dziś w Polsce nader zranione przez społeczną nieufność, grupowe egoizmy i koniunkturalizm elit, które swoje racje utożsamiają ze wspólnym dobrem. Wzmocnienie polskiego „my” musi się dokonywać przez odbudowę etosu solidarności – tak obśmiewanego w III Rzeczypospolitej.

Zdaniem ordynariusza, współczesny „patriotyzm” to „wspólna praca nad tym, by likwidować obszary wykluczeń, uruchomić energię społeczną, by kolejne pokolenia Polaków nie musiały marnować swojego życia na emigracji bądź w kraju bezradności i rozterki”.

Konieczność kultywowania polskiej tradycji podkreśliła także poseł Teresa Piotrowska. – Każde święto o wymiarze patriotycznym powinno być świętem wyjątkowym – takim, które zwraca uwagę na nasze korzenie. Święto Królowej Polski wpisane jest w biel i czerwień naszej flagi – w tych barwach zawiera się cała polska historia. A naród pozbawiony patriotyzmu to naród, który zmierza donikąd. Nie pozwólmy, aby polska flaga cierpiała na bezczynność.

Wśród uczestników Mszy na rynku przeważali ci, którzy sami pamiętają krwawe walki o niepodległość. – To piękne święto, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego narodu. Powinniśmy je kultywować i szanować. Dbać o pokój na ziemi. Modlić się za Ojczyznę i o wolność, ale tę „lepszą” – podkreślali.

Po Mszy Świętej poczty sztandarowe przeszły pod pomnik Walki i Męczeństwa, gdzie złożono kwiaty. Po wystąpieniach wojewody kujawsko-pomorskiego i prezydenta miasta rozpoczęła się III edycja „Biegu Konstytucji 3 Maja”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki