Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce

Renata Krzyszkowska
Fot.

Jasna Góra w 2005 r. W ubiegłym roku sanktuarium maryjne w Częstochowie odwiedziło około 4,5 mln pielgrzymów poinformowano podczas nieszporów na zakończenie roku, sprawowanych w bazylice sanktuarium. To o milion więcej niż w roku 2004. W 134 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 1 696 400 osób. Do najliczniejszych grup należały: Rodzina Radia Maryja oraz Odnowa w Duchu...

Jasna Góra w 2005 r.

W ubiegłym roku sanktuarium maryjne w Częstochowie odwiedziło około 4,5 mln pielgrzymów – poinformowano podczas nieszporów na zakończenie roku, sprawowanych w bazylice sanktuarium. To o milion więcej niż w roku 2004. W 134 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział 1 696 400 osób. Do najliczniejszych grup należały: Rodzina Radia Maryja oraz Odnowa w Duchu Świętym. Po raz pierwszy przybyły pielgrzymki: ministrantów i lektorów oraz żeglarzy. Tylko w uroczystościach maryjnych 3 maja oraz 15 i 26 sierpnia uczestniczyło ponad 330 tys. osób. Zaś w dniach śmierci i pogrzebu Jana Pawła II sanktuarium nawiedziło ponad 300 tys. osób. Na Jasną Górę przyszły w sumie 253 piesze pielgrzymki; uczestniczyło w nich 165,5 tys. osób. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 74 krajów świata. Najliczniej reprezentowani byli Amerykanie. Mszę św. w sanktuarium sprawowano prawie 58 tys. razy, zaś Komunii św. rozdzielono ponad 2 mln 200 tys. Kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich wygłoszono ponad 5,6 tys. 125 par zawarło w jasnogórskim sanktuarium sakrament małżeństwa. W sobotniej Nowennie do Matki Bożej Jasnogórskiej złożono 676 654 kartki z prośbami i podziękowaniami. Cały 2005 rok upłynął w sanktuarium pod znakiem obchodów jubileuszu 350. rocznicy cudownej Obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r.

Pomnik Dekalogu

Monumentalne tablice Mojżesza umieszczono na ścianie skalnej wzgórza Kadzielnia w Kielcach. W miejscu tym zbierano dawniej zioła do wyrobu kadzidła dla kolegiaty – stąd jego nazwa. Pomysłodawcą jest prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Prawdopodobnie jest to pierwszy w Polsce pomnik Dekalogu. Każda z tablic ma 6 m wysokości i 2 m szerokości. Tablice mają kształt powszechnie spotykanych wyobrażeń tablic mojżeszowych w kościołach. Wykonane z betonu, ale w białym kolorze wapienia, wyrastają jakby ze skały. Gdy stopi się śnieg, będą miały jako tło trawy rosnące pomiędzy łupkami. Monument widoczny jest bardzo dobrze dla wjeżdżających do miasta od strony Krakowa. W nocy oświetlany będzie reflektorem.

Niełatwe szczęście

O wpajanie młodym ludziom przekonania, że „nie ma łatwego szczęścia” ani godziwego życia bez zasad moralnych – zaapelował do rodziców arcybiskup Stanisław Gądecki. Metropolita poznański odprawił w bazylice archikatedralnej w Poznaniu Mszę św. z okazji uroczystości Świętej Rodziny. – Uczyć prawego myślenia to pomagać młodym, by nie oszukiwali siebie, usprawiedliwiając własne błędy, by nie wmawiali sobie, że każdy sposób postępowania jest jednakowo dobry, że istnieje łatwe szczęście, że człowiek poradzi sobie z samym sobą i z własnym życiem bez kontaktu z Bogiem, bez zasad moralnych, bez dyscypliny i bez wysiłku – mówił abp Gądecki w homilii. – Dojrzały rodzic nie pozwoli łudzić się swojemu dziecku, że może być agresywne, może kłamać, może być leniwe i mimo tego stać się szczęśliwym i wartościowym człowiekiem – dodał hierarcha. Przypomniał, że wychowanie jest pierwszorzędnym zadaniem rodziców, gdyż rodzina jest pierwszą szkołą cnót społecznych. Wierni modlili się, aby małżeństwa borykające się z trudnościami i przeciwnościami odnajdywały w swych wspólnotach parafialnych właściwą pomoc i umocnienie. Jedną z intencji poświęcono rządzącym, aby „potrafili zawsze dostrzegać prawdziwe potrzeby człowieka i starali się gorliwie wypełniać swoją misję”.
W skrócie:

- Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz wystosował do proboszczów przypomnienie „Pro memoria” o tzw. Mszach św. w góralskiej oprawie”. Podkreśla w nim, że „elementy góralskiej tradycji mogą się pojawiać w liturgii, lecz tylko w sposób bardzo wyważony i dopuszczony przez normy liturgiczne”.

- Sylwester na Jasnej Górze był tradycyjnie czasem modlitwy tysięcy pielgrzymów. Wielu pozostało w sanktuarium, by tutaj powitać nowy rok. W sylwestrową noc w kaplicy Matki Bożej czuwali uczestnicy Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, a o północy sprawowana była uroczysta Pasterka.

- Podczas zabawy sylwestrowej w domu pielgrzyma „Arka” w Licheniu bawiono się przy znanych przebojach muzyki tanecznej. Był to już trzeci zorganizowany tu bezalkoholowy bal noworoczny. Najbardziej oczekiwany moment wieczoru – Nowy Rok – uczestnicy zabawy spędzili na Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej.

- Ponad 1,8 mln pielgrzymów nawiedziło w 2005 r. sanktuarium maryjne w Licheniu. Wśród pątników przeważali mieszkańcy Wielkopolski i Mazowsza. Przed obrazem Matki Bożej Bolesnej modlili się przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Byli też bezdomni, a nawet więźniowie skazani na wieloletnie kary pozbawienia wolności. Księża marianie – opiekunowie sanktuarium – rozdali 710 tys. Komunii św.

- Pośród ośnieżonych tatrzańskich smreków i blasku watry wielu turystów i górali przywitało nowy Rok na uroczystych Pasterkach, odprawianych przy górskich kapliczkach, schroniskach i w świątyniach całego regionu. Jednym z takich miejsc było sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach nieopodal Polany Rusinowej w Tatrach. Zgromadziło się tam blisko tysiąc wiernych.

- Czterdzieści pięć łóżek szpitalnych, pomoc w poradni i zioła przygotowali bonifratrzy dla pacjentów swojego nowo otwartego szpitala w Piaskach-Marysinie w Wielkopolsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki