Logo Przewdonik Katolicki

Dzieło miłosierdzia

Błażej Tobolski
Fot.

Wraz z początkiem nowego roku, 1 stycznia 2006, wznowił swoją działalność szpital zakonu bonifratrów w Marysinie koło Gostynia. Eucharystii sprawowanej w uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi w szpitalnej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który również poświęcił pomieszczenia placówki. Szpital ten prowadzony przez braci od 1895 r....

Wraz z początkiem nowego roku, 1 stycznia 2006, wznowił swoją działalność szpital zakonu bonifratrów w Marysinie koło Gostynia. Eucharystii sprawowanej w uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi w szpitalnej kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który również poświęcił pomieszczenia placówki.

Szpital ten prowadzony przez braci od 1895 r. po II wojnie światowej został przejęty, na mocy ustawy o upaństwowieniu placówek ochrony zdrowia w Polsce, przez ówczesne władze i dopiero w 2001 roku zwrócony zakonowi bonifratrów. Jego ponowne otwarcie było możliwe dzięki ogromnej pomocy, życzliwości i zaangażowaniu wielu osób. Dobroczyńcom szpitala bracia złożyli podczas uroczystości podziękowania wraz z darem modlitwy.
W wygłoszonej homilii metropolita poznański przypomniał sylwetkę św. Jana Bożego, żyjącego w XVI w., założyciela zakonu bonifratrów oraz losy tego zgromadzenia na przestrzeni wieków na świecie i w Polsce. Przypomniał również podstawowe zadanie chrześcijańskiego, katolickiego szpitala, który powinien leczyć nie tylko ciało pacjenta, ale również objąć troską jego duszę.
Takie też wyzwanie stoi przed Domem Ulgi w Cierpieniu w Marysinie, gdzie bonifratrzy pragną realizować charyzmat swojego założyciela i szpitalnictwa – służenie chorym i ubogim.
Szpital, któremu patronują św. Benedykt Menni oraz św. Ojciec Pio, swoją działalnością medyczną w zakresie poradnictwa i rehabilitacji obejmie wszystkich pacjentów ubezpieczonych w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki