Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Fanianowie organizuje II Wojewódzki Konkurs na palmę wielkanocną. Z roku na rok wydarzenie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Własnoręcznie wykonane palmy przesyłają nie tylko uczniowie, ale całe rodziny. W ubiegłym roku napłynęło blisko trzysta prac.
Konkurs jest realizowany w ramach projektu ogólnoszkolnego, prowadzonego przez placówkę od 20 stycznia. Zakończy się 7 kwietnia. Jego myślą przewodnią są słowa Stefana kard. Wyszyńskiego: „Poznać naturę człowieka, poznać ją głęboko, zrozumieć, kim jest właściwie człowiek, to wielki ratunek dla współczesnego człowieka”. Głównym celem projektu jest kształtowanie postaw młodych ludzi – zwłaszcza poszanowania tradycji i zwyczajów przodków. – Wymaga on od nas dużego wysiłku, ale od 2002 roku zdążyliśmy się już przekonać, że słowa naszego patrona są wciąż aktualne – przyznaje dyrektor szkoły Maria Pirecka.
Uwieńczeniem projektu będzie rozwiązanie konkursu na palmę wielkanocną. – Głównym założeniem jest integracja środowiska rodzinnego dziecka, umacnianie więzi emocjonalnych w rodzinie, promocja młodych talentów, rozwijanie wyobraźni twórczej, aktywne uczestnictwo w kulturze, wymiana doświadczeń i wprowadzenie w tradycję kultury regionalnej, narodowej, europejskiej w powiązaniu z obchodami świąt Wielkanocy – dodaje Maria Pirecka.
Wśród współorganizatorów konkursu znalazła się parafia św. Józefa w Fanianowie. – Chciałbym, aby obchody Niedzieli Palmowej były bardziej uroczyste i kolorowe. Oprócz szerokiego aspektu edukacyjnego znajdujemy w tym głęboki wydźwięk duchowy – przyznaje proboszcz ks. Karol Glesmer.
Pierwotnie konkurs był organizowany tylko na terenie powiatu. Ze względu na duże zainteresowanie został przekształcony w wojewódzki. – W ubiegłym roku nadesłano do nas różne palmy – począwszy od małych, a skończywszy na prawdziwych „drzewach” – tłumaczy katechetka Iwona Więcław.
W konkursie biorą udział szkoły podstawowe z województwa wielkopolskiego, a także z terenów diecezji bydgoskiej. Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VI. Każda placówka może nadesłać maksymalnie cztery palmy, a uczeń – jedną. Palmy powinny być wykonane z materiałów naturalnych bądź papierniczych. Jury będzie brało pod uwagę oryginalność, estetykę, pomysłowość i stopień trudności. Wystawę pokonkursową oraz wręczenie nagród zaplanowano na 7 kwietnia.