Logo Przewdonik Katolicki

Ekumeniczna jałmużna

Adam Suwart
Fot.

Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga. Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę. Będziesz miał mało daj mniej, ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności Tob 4,7-11 Podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że rozpoczynający...

„Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga. Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę. Będziesz miał mało – daj mniej, ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności” Tob 4,7-11

Podczas audiencji generalnej w Środę Popielcową Benedykt XVI zwrócił uwagę na to, że rozpoczynający się okres Wielkiego Postu ma dla chrześcijan szczególny charakter. Ojciec Święty zachęcił do modlitwy, postu i pełnienia dzieł miłosierdzia. Jednym z takich dzieł będzie realizowana przez Caritas Polska akcja „Jałmużna Wielkopostna”.

Rozpoczynająca się wraz z Wielkim Postem akcja przeprowadzona zostanie pod hasłem „Przywracajmy nadzieję chorym”. W tym roku ma ona ponadto charakter ekumeniczny – obok Kościoła katolickiego w organizację przedsięwzięcia włączył się Kościół prawosławny i Kościół ewangelicko-augsburski.

Caritas przygotowała 2 miliony skarbonek, które zostaną rozprowadzone wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w aż 11 tysiącach parafii w Polsce. Ofiary złożone do skarbonki wielkopostnej zostaną w tym roku przeznaczone na leczenie i rehabilitację dzieci i osób starszych. Stąd też tegoroczne hasło akcji.

Caritas od ponad dwóch lat wspiera finansowo leczenie dzieci i osób dorosłych w całej Polsce. Regularnie dofinansowywane są kosztowne operacje i leczenie ratujące życie osobom cierpiącym na przewlekłe i śmiertelne choroby. Od stycznia 2005 r. z takiej pomocy finansowej skorzystało ponad 300 dzieci. Łączna kwota pomocy wyniosła 93 tys. złotych.

Ze środków otrzymywanych od ofiarodawców Caritas Polska finansuje zakup drogich lekarstw, sprzętu rehabilitacyjnego, operacje i zabiegi lekarskie oraz turnusy terapii specjalistycznej.

Na zakończenie Wielkiego Postu lub też w święto Miłosierdzia Bożego (w pierwszą niedzielę po Wielkajnocy) uczestnicy akcji przynoszą skarbonki z jałmużną do kościołów w całej Polsce. Dla chrześcijanina jałmużna nie jest zwyczajnym gestem filantropii, ale ma swój wymiar religijny. Dając jałmużnę, uczeń Chrystusa naśladuje dobroć Boga, który pierwszy dostrzega ludzkie potrzeby i pochyla się nad nimi. Dzięki tym gestom solidarności z osobami potrzebującymi i wyrzeczeniom wielkopostnym przywracamy nadzieję chorym. Organizatorzy akcji zachęcają do praktykowania cnoty umiarkowania i wstrzemięźliwości; do tego, aby zaoszczędzone na rozrywkach czy pożywieniu pieniądze przeznaczyć na pomoc w leczeniu i rehabilitacji. Ograniczając swe potrzeby, możemy pomóc tym, których nie stać nie tylko na luksus, ale na rzeczy elementarne. Oprócz tej ogólnopolskiej akcji, wiele diecezji podejmuje własne dzieła wielkopostne, rozprowadzając „Chleb miłości”, paschaliki, baranki wielkanocne. Prowadzone są również katechezy wśród dzieci i młodzieży, których celem jest uwrażliwienie na potrzeby bliźnich i budzenie ducha współczucia i miłości braterskiej.

Słowo „jałmużna” nie budzi zbyt pozytywnych skojarzeń. Coraz rzadziej jest używane w codziennym języku. Przez wielu jest też chyba nie do końca właściwie rozumiane. Tymczasem w tradycji Kościoła jałmużna, wraz z modlitwą i postem, stawiana jest bardzo wysoko jako jeden ze sposobów zasługiwania na zbawienie. Oby akcja Caritas i nasz ofiarny w niej udział sprawiły, że słowo „jałmużna”, a także postawa wielkopostna, postawa pomocy słabszym bliźnim, zachęcały do naśladowania.

Opr. na podst. materiałów Caritas Polska

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki