– Panie nasz i Zbawicielu, oto jesteśmy tutaj, aby wspólnie pójść Twoimi śladami i rozważać Twoją mękę. Będziemy rozpamiętywali wydarzenia z Jerozolimy, ale one nie są tylko obrazami z przeszłości – rozpoczął nabożeństwo Drogi krzyżowej w intencji męczenników XXI wieku ks. prałat Jan Stanisławski, reprezentujący metropolitę poznańskiego.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu 3 marca na wspólnej modlitwie zgromadzili się poznaniacy wraz z przedstawicielami władz państwowych i samorządowych. Niosąc krzyż i zapalone pochodnie, przeszli wokół placu im. Adama Mickiewicza, rozpamiętując kolejne stacje męki Zbawiciela oraz modląc się za chrześcijan prześladowanych i mordowanych na całym świecie: m.in. w Chinach, Sudanie czy Korei Północnej. Przed rozpoczęciem nabożeństwa zostało odczytane słowo abp. Stanisława Gądeckiego: „Kościół rozpoczął Wielki Post. Jest to czas, w którym rozważamy zbawczą mękę, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Jego cierpienie wpisało się nie tylko w historię, ale staje się realne obecnie w każdym cierpiącym człowieku, gdziekolwiek jest, gdziekolwiek żyje. Wobec cierpiącego człowieka nikt nie może być obojętny. Odprawiając Drogę krzyżową, przeżywamy tę prawdę bardzo głęboko. Modląc się za chrześcijan cierpiących z powodu wiary, prosimy Boga o łaskę wytrwałości w doświadczeniach, a nasza o nich pamięć niech będzie dla nich znakiem nadziei”.
Nabożeństwo zorganizowali: Komitet w Obronie Praw i Uczuć Religijnych Ludzi Wierzących, Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich i Fundacja Świętego Benedykta. Modlitwie towarzyszył Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego pod dyrekcją prof. Ryszarda Łuczaka.