Ferie z Panem Bogiem

Dla grupy młodych ludzi pochodzących z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej czas ferii zimowych był doskonałą okazją do odbycia rekolekcji. Przez trzy dni we wspólnej modlitwie, refleksji i pracy w grupach tematycznych uczestniczyło ponad 150 uczniów i uczennic ze szkół gimnazjalnych i średnich.



Rekolekcje ewangelizacyjno-powołaniowe

Rekolekcje ewangelizacyjno-powołaniowe...
Czyta się kilka minut

Dla grupy młodych ludzi pochodzących z różnych stron archidiecezji gnieźnieńskiej czas ferii zimowych był doskonałą okazją do odbycia rekolekcji. Przez trzy dni we wspólnej modlitwie, refleksji i pracy w grupach tematycznych uczestniczyło ponad 150 uczniów i uczennic ze szkół gimnazjalnych i średnich.

Rekolekcje ewangelizacyjno-powołaniowe

Rekolekcje ewangelizacyjno-powołaniowe stawiają sobie za cel pomoc młodym ludziom w rozpoznaniu ich drogi życiowej oraz przygotowanie ich do przyszłych zadań, niezależnie od stanu i sytuacji życiowej, która będzie właściwą dla nich formą realizacji chrześcijańskiego powołania. Rekolekcje odbywały się w trzech turach – dwie dla dziewcząt i jedna dla chłopców. Dla tych ostatnich nauki głosił ks. Tadeusz Kwitowski, ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Spotkanie to odbywało się w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie (w dniach 13 do 15 lutego) pod hasłem:„Kim właściwie On jest?”. Wzięło w nim udział 29 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.

Druga tura rekolekcji w Rościnnie, tym razem dla dziewcząt, odbyła się w dniach od 21 do 22 lutego. Wspólnej modlitwie i refleksji przyświecało hasło:„Kim jestem?”, a prowadził je ks. dr Wojciech Rzeszowski, ojciec duchowny w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Dziewczęta brały udział w konferencjach, warsztatach, codziennej Eucharystii

i adoracji Najświętszego Sakramentu. – Chodzi o to, aby uczestniczki rekolekcji potrafiły odpowiedzieć sobie na pytania: Jak siebie postrzegają i kim są w oczach Pana Boga? – tłumaczy ks. Rzeszowski.

Natomiast od 21 do 23 lutego w klasztorze Sióstr Pallotynek w Gnieźnie została zorganizowana druga tura rekolekcji ewangelizacyjno-powołaniowych dla dziewcząt, pod hasłem: „Kto nie miłuje, nie zna Boga”. Ojca rekolekcjonistę, ks. Jana Kwiatkowskiego, wspierały siostry pallotynki: s. Agata Skotnicka i s. Ezechiela Hancek. W trakcie konferencji rozważano fragmenty encykliki Ojca Świętego Benedykta XVI „Deus caritas est” (Bóg jest miłością).

Wyprawa po światło nadziei

Młodzież z dekanatu Zagórów zaprosił na rekolekcje biblijne do Powidza ks. Witold Zieliński, dekanalny duszpasterz młodzieży. Uczestniczyło w nich 21 młodych ludzi z parafii w: Zagórowie, Trąbczynie, Szymanowicach, Królikowie, a także z parafii Turek (diecezja włocławska). – Mimo że wiek uczestników mieścił się w dość dużym przedziale, od 14 do 28 lat, to jednak wspólna modlitwa i rozważanie słowa Bożego dało okazję do budowania prawdziwej wspólnoty – tłumaczy ks. Witold Zieliński. Znakiem poszukiwanego światła podczas „Wyprawy po światło nadziei” była dla młodzieży świeca, którą otrzymał każdy z uczestników. Symbolizuje ona lampę, przy której „należy czuwać, aż czas nadejdzie”. Wspomnienia przeżytych rekolekcji przywoływać będą także koszulki ze znakiem rekolekcji i cytatami z Pisma Świętego odwołującymi się do symbolu światła.

Bóg jest miłością

W dniach od 17 do 19 lutego w klasztorze Sióstr Pallotynek w Gnieźnie odbywały się zimowe rekolekcje dla młodzieży z archidiecezji gnieźnieńskiej, które prowadził ks. Radosław Orchowicz, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Bóg jest miłością”. – Jest wiele aspektów miłości – mówił duszpasterz. – W środkach masowego przekazu ukazywana jest ona bardzo jednostronnie, a przecież prawdziwa miłość nie może być krzykliwa i powierzchowna. Piękna jest dopiero wtedy, gdy jest głęboka i duchowa.

W sobotę 18 lutego do uczestników rekolekcji dołączyli uczniowie Szkoły Jezusa.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 10/2006