W Bydgoszczy rozstrzygnięto konkurs "Dziedzictwo jezuitów bydgoskich 1616-2006", zorganizowany w ramach cyklu "Patroni bydgoskich ulic". Wzięło w nim udział dwanaście placówek oświatowych. Drużyny składały się z uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz liceów ogólnokształcących.
Wśród zwycięzców znalazła się m.in. Szkoła Podstawowa nr 38 oraz III Liceum Ogólnokształcące. Placówki otrzymały odtwarzacze dvd oraz zestawy książek o mieście, ufundowane przez prezydenta Bydgoszczy Konstantego Dombrowicza.
Organizatorem konkursu było III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Zdaniem sekretarza konkursu Sebastiana Malinowskiego, było kilka powodów, dla których został on zorganizowany. - Przyszły rok w dziejach Bydgoszczy będzie niezwykły. Minie 390 lat od przybycia ojców jezuitów do naszego grodu. Również będzie to 49. rocznica, kiedy ojcowie po przerwie powrócili do miasta - przyznał Malinowski, na co dzień nauczyciel historii. Zagadnienia konkursu przygotowano na podstawie artykułów, które znajdowały się w Kronice Bydgoskiej. Fundamentem była również książka Stefana Pastuszewskiego zatytułowana "Świątynia-wotum".
Swojego zadowolenia nie krył superior domu zakonnego jezuitów w Bydgoszczy, ojciec Mieczysław Łusiak. - Na pewno jest to pocieszające, że widać zainteresowanie historią wśród młodych. To oznacza sięganie do korzeni, bo jeśli nie będziemy tego robić, to trudno będzie budować przyszłość i teraźniejszość. Ciężko jest mówić o sobie samym i o zgromadzeniu, w którym się jest. Jeżeli jednak słyszy się chwalebne opinie o współbraciach, to jest to budujące i radosne - przyznał. Jezuici przybyli do Bydgoszczy w 1616 roku dzięki biskupowi kujawskiemu Pawłowi Wołuckiemu. W 1619 roku założyli szkołę, a w 1623 pierwszy w Bydgoszczy teatr. Zakon dzięki swojej szerokiej działalności wrastał w miasto. W 1638 roku rozpoczął swoje funkcjonowanie kościół jezuitów pw. Ignacego Loyoli, który stanął na Starym Rynku. Niestety, Niemcy zburzyli świątynię w 1940 roku. Zakonnicy powrócili do grodu nad Brdą w 1946 roku. Obecnie ich siedzibą jest kościół poewangelicki im. św. Andrzeja Boboli. Wspólnota znana jest z szerokiej działalności duszpasterskiej m.in. na rzecz ludzi pozbawionych pracy.