Logo Przewdonik Katolicki

Nauczycielka Mądrości

Błażej Tobolski
Fot.

Czwartego grudnia poznańskie środowisko akademickie zgromadziło się w kościele pw. św. Rocha, aby uroczyście pożegnać ikonę Matki Bożej "Sedes Sapientiae". Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który wygłosił też homilię, a koncelebrowali ją biskupi pomocniczy oraz ks. Jacek Rogalski, diecezjalny duszpasterz akademicki. Ikonę otrzymali przedstawiciele poznańskiego duszpasterstwa...

Czwartego grudnia poznańskie środowisko akademickie zgromadziło się w kościele pw. św. Rocha, aby uroczyście pożegnać ikonę Matki Bożej "Sedes Sapientiae". Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który wygłosił też homilię, a koncelebrowali ją biskupi pomocniczy oraz ks. Jacek Rogalski, diecezjalny duszpasterz akademicki.
Ikonę otrzymali przedstawiciele poznańskiego duszpasterstwa akademickiego w grudniu 2004 r. z rąk Sługi Bożego Jana Pawła II. Przez cały ubiegły rok pielgrzymowała ona po Polsce, nawiedzając wszystkie ośrodki akademickie. Teraz zostanie przekazana Benedyktowi XVI podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie, skąd uda się do Bułgarii.
- Myślę, że już sama obecność ikony Matki Bożej w środowiskach akademickich naszego kraju wzbudziła nadzieje i oczekiwania - mówi bp Marek Jędraszewski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstw Akademickich. - Przyniesie ona też na pewno owoce. Nie muszą być od razu spektakularne, ale środowiska te uświadomią sobie tę najbardziej podstawową prawdę, że zakres badań i dydaktyki charakterystyczny dla danej uczelni nie wystarcza do tego, by tworzyć autentyczną, pełną kulturę, a więc także i człowieka, że konieczne jest otwarcie się na ten wymiar transcendentny, kiedy człowiek dąży do ostatecznej prawdy, źródła wszelkiego istnienia i celu wszystkich naszych dążeń. Niewątpliwie Matka Boża Stolica Mądrości może nas do tych ostatecznych celów i horyzontów nauki, kształcenia i wychowywania doprowadzić.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki