Logo Przewdonik Katolicki

Modlitwa i czyn

Błażej Tobolski
Fot.

Jako chrześcijanie jesteśmy odpowiedzialni za głoszenie Dobrej Nowiny wszystkim narodom. Tworzymy również jeden Kościół, jedną wspólnotę wyznawców Chrystusa na całym świecie. Przypomina nam o tym także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi katolickiemu na Wschodzie. Polska już po raz szósty wspiera w szczególny sposób modlitwą i środkami materialnymi wspólnoty katolickie...

Jako chrześcijanie jesteśmy odpowiedzialni za głoszenie Dobrej Nowiny wszystkim narodom. Tworzymy również jeden Kościół, jedną wspólnotę wyznawców Chrystusa na całym świecie. Przypomina nam o tym także Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi katolickiemu na Wschodzie.Polska już po raz szósty wspiera w szczególny sposób modlitwą i środkami materialnymi wspólnoty katolickie tworzące się i rozwijające na terenach dawnego Związku Radzieckiego. Obchody tego Dnia rozpoczną się 1 grudnia br. uroczystym otwarciem wystawy fotograficznej "Młodzież nadzieją Kościoła. Kolonia 2005". Dokona go kard. Józef Glemp, Prymas Polski, o godz. 16.30 w Domu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", który mieści się w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 64.
Natomiast w drugą niedzielę Adwentu w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9 zostanie odprawiona Msza św. (transmitowana przez radio) pod przewodnictwem bp. Zygmunta Zimowskiego, ordynariusza radomskiego. W całej Polsce, w naszych wspólnotach parafialnych będziemy modlili się w intencjach Kościoła na Wschodzie. Zostaną także zebrane ofiary na ten cel. Na naszą pomoc oczekują bowiem kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie, zaangażowani w głoszenie Ewangelii na tych terenach, na których odradza się Kościół katolicki.

Kult Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej rozprzestrzenia się w Rosji od drugiej połowy lat 90., kiedy to przybyły tu siostry z Szensztackiego Instytutu Maryi. Ten ruch apostolski narodził się w Niemczech, w Schönstatt koło Koblencji, na początku XX w. Za swoją patronkę obrał Maryję i Jej wizerunek (kopię obrazu z rzymskiej Bazyliki NMP Większej zwanej "Zbawieniem ludu rzymskiego"), będący już od XVI w. znakiem odnowy religijnej świata i nowej ewangelizacji.
Kopie obrazu Matki Bożej w kształcie małego sanktuarium wędrują w Rosji od jednej rodziny do drugiej i w ten sposób szerzy się tam forma apostolstwa tzw. pielgrzymujących sanktuariów, podejmowana przez członków Ruchu Szensztackiego.
"Idąc za radą waszego założyciela, udzielacie Krzyżowi i obrazowi Maryi szczególnego miejsca w waszych domach, tak, że stają się "sanktuariami domowymi Kościoła", gdzie Maryja działa jako Matka i Wychowawczyni. W ten sposób Maryja przychodzi ciągle do ludzi jak "Pielgrzymująca Matka Boga", żeby mogli doświadczyć Jej matczynej pomocy i miłości" - mówił Jan Paweł II do członków Ruchu w 2004 r.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki