Logo Przewdonik Katolicki

Rycerze żelaznych dróg

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Uroczystą Mszą Świętą bydgoscy kolejarze uczcili wspomnienie swojej patronki - św. Katarzyny. Mundurowi zebrali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie od 20 lat działa duszpasterstwo kolejarzy prowadzone przez ks. prałata Bogdana Jaskólskiego. Restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych doprowadziła do mimowolnej dezintegracji środowiska kolejarskiego. Coroczne listopadowe...

Uroczystą Mszą Świętą bydgoscy kolejarze uczcili wspomnienie swojej patronki - św. Katarzyny. Mundurowi zebrali się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie od 20 lat działa duszpasterstwo kolejarzy prowadzone przez ks. prałata Bogdana Jaskólskiego.Restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych doprowadziła do mimowolnej dezintegracji środowiska kolejarskiego. Coroczne listopadowe spotkanie może być ważnym elementem scalającym. Jak przyznaje ks. prałat Bogdan Jaskólski, kolejarze lubią się gromadzić, lubią "wyjść ze sztandarem". -Jan Paweł II w Lublinie powiedział do kolejarzy: "Nie dajcie się dzielić, bądźcie zjednoczeni". To środowisko ma swoje bogate tradycje. Należy je umacniać. Kościół wspiera kolejarzy, którzy są od dawna rdzennie katoliccy.
Homilię podczas uroczystej Mszy św. w intencji pracowników kolejnictwa oraz ich rodzin wygłosił ks. dr Lech Bilicki, który przyznał, że kolejarze wpisali się bardzo wyraźnie w historię i krajobraz Polski. - Ta kategoria osób przez swoją służbę zasługuje na specjalną troskę ze strony Kościoła. Bo kolejarz to nie tylko zawód, ale pewnego rodzaju powołanie. Kolejarz nosi wyjątkowy mundur - taki, który nie budzi strachu. I to go wyróżnia. I to jest jakiś kredyt zaufania - podkreślił ks. Bilicki.
Andrzej Młyński, prezes bydgoskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, potwierdza, że duszpasterstwo jest ważną częścią codziennej pracy. - Wyciszenie się i zgłębienie tego, że jesteśmy na służbie, pomaga uświadomić sobie, że nikt z nas nie żyje dla siebie, tylko dla drugich. I to wyzwala takie pragnienie dobrego wykonywania swoich obowiązków zawodowych - dodaje. Podobnego zdania jest Hanna Januszewska, która uważa, że spotkania przy ołtarzu, umacniane Eucharystią, uczą bycia razem. - Szereg pracowników potrafi później wyjść z uśmiechem do podróżnego, potrafi dobrze świadczyć o całym środowisku - podkreśla.
Przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa od 20 lat istnieje duszpasterstwo kolejarzy. Natomiast jedenaście lat temu (21 listopada 1994 roku) zostało erygowane Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich. Jego członkowie biorą udział w ogólnopolskich dniach skupienia. Spotkania formacyjne odbywają się w całej Polsce. Każdego roku organizowana jest Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy na Jasną Górę. W tym roku uczestniczyło w niej ponad 220 osób z duszpasterstwa bydgoskiego. W kościele na placu Piastowskim kolejarze co miesiąc mają "swoją" Mszę Świętą. Skupiają się także na Piśmie Świętym i papieskich encyklikach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki