Logo Przewdonik Katolicki

Wystawa na czasie

Paweł Nagler
Fot.

Do 27 listopada będzie można zwiedzać w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku wystawę fotograficzną "Dynamiczny Pekin. Piękne Chiny". Wystawa ukazuje ogromną różnorodność Chin, niepowtarzalność środowiska naturalnego, kulturowego, historyczny urok oraz współczesne, dynamicznie rozwijające się pod względem gospodarczym państwo. Zwiedzający mogą podziwiać Wielki Mur...

Do 27 listopada będzie można zwiedzać w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku wystawę fotograficzną "Dynamiczny Pekin. Piękne Chiny".



Wystawa ukazuje ogromną różnorodność Chin, niepowtarzalność środowiska naturalnego, kulturowego, historyczny urok oraz współczesne, dynamicznie rozwijające się pod względem gospodarczym państwo. Zwiedzający mogą podziwiać Wielki Mur Chiński, zobaczyć, jak wygląda Zakazane Miasto w Pekinie, kontemplować piękno ogrodów Suzhou i wielu innych zabytków stanowiących dziedzictwo kulturowe ludzkości.

***


Choć politycy i media w wielu krajach nie kryją podziwu dla dynamiki rozwoju Państwa Środka, nie brak także głosów mówiących o drugiej, ciemnej stronie "chińskiego cudu". Ekspansja chińskiej gospodarki stanowi poważne zagrożenie dla środowiska, bowiem pochłania ona coraz więcej naturalnych zasobów Ziemi. W szczególnym niebezpieczeństwie znajdują się lasy tropikalne; niemal połowa drzew wycinanych w lasach tropikalnych świata trafia do Chin. Budzi niepokój, że na terenie Chin budowanych jest coraz więcej elektrowni zasilanych węglem. Na początku 2005 r. Pan Yue, chiński wiceminister środowiska, przyznał oficjalnie, że pięć z dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast świata znajduje się w jego kraju.
Innym ponurym aspektem zmiany oblicza chińskich miast jest los mieszkańców ubogich dzielnic. Dzielnice te są wyburzane, a na ich miejscu powstają nowoczesne, pełne rozmachu, reprezentacyjne. Dotychczasowi mieszkańcy są z dnia na dzień wyrzucani praktycznie na bruk, bez odszkodowań czy zabezpieczeń mogących umożliwić im rozpoczęcie życia w innym miejscu.
Negatywnymi zjawiskami są: korupcja, bezrobocie (zwłaszcza na wsi), polaryzacja społeczeństwa (przepaść między grupą bogatych a rzeszami biednych), łamanie praw człowieka. Nadal prześladowany jest przez władze komunistyczne Kościół katolicki, gdyż nie akceptuje ingerencji państwa w swoje wewnętrzne sprawy. Wskutek represji powstał Kościół podziemny: z seminariami, klasztorami i kościołami. Biskupi, kapłani i wierni tego Kościoła podlegają surowym represjom, są więzieni i szykanowani. Oficjalnie uznawany przez władze jest tzw. Kościół patriotyczny. Niedawno Papież Benedykt XVI zaprosił na Synod Biskupów czterech hierarchów z Chin - w tym dwóch z Kościoła podziemnego. Wywołało to oburzenie chińskich dygnitarzy, którzy oświadczyli, że nie udzielą zaproszonym zezwolenia na opuszczenie kraju, natomiast rzecznik chińskiego rządu nazwał zaproszenie obrazą katolików Kościoła patriotycznego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki