Logo Przewdonik Katolicki

Strażnik miejski

Piotr Chomicki
Fot.

Strażnicy miejscy najczęściej kojarzą się nam z mandatami za nieprawidłowe parkowanie. Jednak należy pamiętać, że mają oni znacznie szersze uprawnienia niż blokowanie kół pojazdów. Podczas kontroli ruchu drogowego strażnicy są upoważnieni do zatrzymywania pojazdów. Uprawnienie to przysługuje strażnikom miejskim w ograniczonym zakresie: nie mogą oni zatrzymywać pojazdów w...

Strażnicy miejscy najczęściej kojarzą się nam z mandatami za nieprawidłowe parkowanie. Jednak należy pamiętać, że mają oni znacznie szersze uprawnienia niż blokowanie kół pojazdów.Podczas kontroli ruchu drogowego strażnicy są upoważnieni do zatrzymywania pojazdów. Uprawnienie to przysługuje strażnikom miejskim w ograniczonym zakresie: nie mogą oni zatrzymywać pojazdów w każdej sytuacji, lecz tylko i wyłącznie mogą zrobić użytek z tego przywileju w stosunku do kierowców naruszających znak zakazu ruchu w obu kierunkach. Kierowcy nieoswojeni jeszcze z widokiem strażnika miejskiego z lizakiem muszą o tym pamiętać, gdy wjeżdżają w ulicę, na której obowiązuje zakaz ruchu.
Ponadto strażnik może żądać okazania nie tylko prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego, ale również polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Tak więc przy okazji nawet pozornie błahej kontroli może okazać się, że np. nie mamy ważnego badania technicznego auta.
Kiedy funkcjonariusz podczas kontroli drogowej zorientuje się, że kierowca może być pod wpływem alkoholu, musi wezwać policję. Do czasu przyjazdu policji strażnik miejski jest zobowiązany uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę.
Stróżom porządku osiedlowego wolno w ciągu całej doby zatrzymać kierującego pojazdem na obszarze zabudowanym, natomiast poza obszarem zabudowanym tylko w ciągu dnia i gdy dysponują pojazdem oznakowanym barwami straży miejskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki