Logo Przewdonik Katolicki

Bydgoszcz… uniwersytecka!

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zainaugurował swoją działalność 1 września. Przy udziale władz miejskich, środowisk naukowych oraz studentów na budynku rektoratu został odsłonięty nowy szyld uczelni. Sztandar, wyhaftowany przez siostry klaryski, poświęcił bp Jan Tyrawa, który - jako jeden z wielu kapłanów - wspierał wysiłki władz Akademii Bydgoskiej na drodze do powstania uniwersytetu. Ordynariusz...

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zainaugurował swoją działalność 1 września. Przy udziale władz miejskich, środowisk naukowych oraz studentów na budynku rektoratu został odsłonięty nowy szyld uczelni. Sztandar, wyhaftowany przez siostry klaryski, poświęcił bp Jan Tyrawa, który - jako jeden z wielu kapłanów - wspierał wysiłki władz Akademii Bydgoskiej na drodze do powstania uniwersytetu.Ordynariusz uważa powstanie uniwersytetu w Bydgoszczy za ważne osiągnięcie. Jak podkreśla, cała kultura europejska "stoi na uniwersytetach". - Pierwsze uniwersytety mogły pojawić się w Europie tylko dlatego, że była ona chrześcijańska. Praca intelektualna jest niezbędna człowiekowi. Wszak każda ludzka działalność zaczyna się od teorii. Uniwersytet wypracowywał tę właśnie teorię, która później przyczyniała się do fantastycznego rozwoju nauki i techniki - tłumaczy biskup Tyrawa. Swojego zadowolenia nie krył również rektor uczelni, prof. Adam Marcinkowski. - Ten sukces traktuję nie jako zamknięcie czy zwieńczenie procesu, ale jako punkt wyjścia do budowania na dobrym fundamencie. Mam nadzieję, że spokojnie będziemy tę "uniwersyteckość" umacniać, tak aby za parę lat nikt nie był w stanie nam zdjąć szyldu - mówi.
Profesor Marcinkowski otrzymał pomoc od władz samorządowych, miejskich, wojewódzkich oraz od bydgoskich parlamentarzystów i osób duchownych. Jako pierwszy o uniwersytet zaczął zabiegać abp Henryk Muszyński. Jak wspomina rektor, metropolita włożył wiele wysiłku w to, by zintegrować bydgoskie środowisko naukowe. - Kościół zawsze był życzliwie ustosunkowany do uniwersyteckich aspiracji miasta. Wspierał również naszą samotną walkę o przekształcenie Akademii Bydgoskiej. Również bp Jan Tyrawa czynił różne wysiłki, by stanowisko senatu Uniwersytetu Wrocławskiego było nam przychylne. I tak właśnie się stało - przyznaje prof. Adam Marcinkowski, podkreślając, że otrzymał wiele słów zachęty i wsparcia duchowego ze strony bydgoskich księży.
Podczas uroczystej inauguracji ordynariusz bydgoski poświęcił także sztandar nowej uczelni, który wyhaftowały siostry klaryski. Z jednej jego strony znajduje się logo z łacińską inskrypcją: "Uniwersytet Kazimierza Wielkiego". Z drugiej - srebrny orzeł na amarantowym tle.
Bydgoska uczelnia przeszła długą drogę od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej (1969), poprzez Wyższą Szkołę Pedagogiczną (1974), Akademię Bydgoską (2000), aż do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Uczelnia w pierwszej kolejności wystąpi z wnioskiem o uruchomienie dwóch nowych kierunków - filozofii i stosunków międzynarodowych. W perspektywie ma także otwarcie socjologii. Pierwszy semestr rozpocznie w tym roku około 4500 studentów. Na wszystkich kierunkach uczy się łącznie blisko 25 tysięcy osób.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki