Logo Przewdonik Katolicki

Słodkie wakacje

Renata Krzyszkowska
Fot.

Osoby chore na cukrzycę niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy mogą bezpiecznie wybrać się na urlop, czy podróżując, nie zaszkodzą swojemu zdrowiu. Tymczasem lekarze są zgodni, że cukrzyca nie musi powstrzymywać chorych przed wyjazdami, ale niezbędne jest ich rozsądne zaplanowanie. Chodzi o to, aby niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy zawsze była możliwość kontroli...

Osoby chore na cukrzycę niejednokrotnie zastanawiają się nad tym, czy mogą bezpiecznie wybrać się na urlop, czy podróżując, nie zaszkodzą swojemu zdrowiu. Tymczasem lekarze są zgodni, że cukrzyca nie musi powstrzymywać chorych przed wyjazdami, ale niezbędne jest ich rozsądne zaplanowanie. Chodzi o to, aby niezależnie od tego, gdzie się znajdziemy zawsze była możliwość kontroli poziomu cukru we krwi.Zawsze przed wyjazdem należy odwiedzić diabetologa i sprawdzić swój stan zdrowia. Jeżeli planujemy wyjazd zagraniczny, warto pamiętać, że insulina sprzedawana w innych krajach może różnić się od stosowanej aktualnie, może nie być dostępna lub występować pod inną nazwą.
W bagażu podręcznym chorego oprócz leków, które regularnie zażywa, powinien znaleźć się: dodatkowy zapas insuliny (zmiana miejsca pobytu może wywołać na nią zwiększone zapotrzebowanie), igieł i pasków testowych do gleukometru. Insulinę należy przewozić tak, by nie narazić jej na przegrzanie (traci swoje właściwości już w temperaturze powyżej 25 st. C). Nie można też jej wstrząsać ani zamrażać (zamrożona nie nadaje się do użytku). Najlepiej przewozić ją w termosach w temperaturze 2-8 st. C lub kuferkach termoizolacyjnych. Należy pamiętać też o zabraniu środków niezbędnych w razie hipoglikemii, jak gotowy do wstrzyknięcia zestaw glukagonu, oraz o słodkich przekąskach: kostkach cukru, cukierkach, ciastkach.

Nie tylko paszport


Jadąc poza granicę kraju, oprócz paszportu, warto zabrać ze sobą polisę ubezpieczeniową dla osoby z cukrzycą oraz kartę informacyjną (najlepiej przetłumaczoną na język obowiązujący w kraju, do którego jedziemy), dokument dla służb celnych, w którym lekarz prowadzący potwierdza u chorego cukrzycę i konieczność posiadania systemu do podawania insuliny. Podróżując własnym samochodem, nie należy wytyczać sobie za dużych etapów na raz. Trzeba często odpoczywać i unikać podróży nocą. Nie wolno rozpoczynać jazdy, jeśli odczuwa się objawy hipoglikemii i zawsze zabierać ze sobą glukozę lub cukier na wypadek wystąpienia niedocukrzenia (np. przy zmianie koła).

Przestaw zegarek


Wiele kłopotów sprawia diabetykom przekraczanie stref czasowych. Najprostszym rozwiązaniem w podróżach na Wschód i Zachód jest odczekanie z przestawieniem zegarka (oraz czasu wstrzyknięć insuliny i posiłków) do czasu dotarcia do końca podróży. Należy pamiętać, że udając się w podróż na Wschód, "skracamy" dzień, a na Zachód "wydłużamy". Podczas podróży zmianie ulega rozkład dnia, dlatego należy częściej kontrolować poziom cukru i według wskazań lekarskich dostosowywać dawkę insuliny. Dostosowywanie dawki insuliny podczas długich podróży i przekraczania stref czasowych jest łatwiejsze przy stosowaniu intensywnej insulinoterapii. Korzystający z nowoczesnej terapii z zastosowaniem analogów insuliny ludzkiej mogą podróżować znacznie bezpiecznej. Leki te zapobiegają wzrostowi poziomu cukru we krwi po posiłku i lepiej pokrywają zapotrzebowanie na insulinę przez całą dobę.

Uważaj, co jesz


Będąc w restauracji, powinniśmy unikać potraw tłustych i posiłków typu fast food, a wybierać dania dietetyczne. W przypadku wystąpienia zapalenia żołądka i jelit należy spożywać kleiki ryżowe, pić duże ilości płynów oraz częściej mierzyć poziom cukru we krwi, a w razie jego podwyższonych wartości zbadać poziom cukru i acetonu w moczu. Obecność acetonu świadczy o kwasicy ketonowej oraz niebezpieczeństwie wystąpienia śpiączki, która może dawać objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Gdy dużo chodzimy, jeździmy na rowerze czy pływamy, nasza dieta powinna być zmodyfikowana w zależności od intensywności wysiłku. Duży wysiłek powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi i wymaga spożycia dodatkowej ilości węglowodanów.

Opracowała

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki