Logo Przewdonik Katolicki

Portrety seniorów

Adam Suwart, PK
Fot.

Powołanie kapłańskie jest zasadniczo wezwaniem do świętości w tej formie, która wypływa z Sakramentu kapłaństwa. Świętość jest zażyłością z Bogiem, jest naśladowaniem Chrystusa ubogiego, czystego i pokornego; jest bezgranicznym umiłowaniem ludzi i oddaniem się ich prawdziwemu dobru; jest miłością Kościoła, który jest święty i pragnie, byśmy i my byli święci, bo taka...

Powołanie kapłańskie jest zasadniczo wezwaniem do świętości w tej formie, która wypływa z Sakramentu kapłaństwa. Świętość jest zażyłością z Bogiem, jest naśladowaniem Chrystusa ubogiego, czystego i pokornego; jest bezgranicznym umiłowaniem ludzi i oddaniem się ich prawdziwemu dobru; jest miłością Kościoła, który jest święty i pragnie, byśmy i my byli święci, bo taka jest misja, jaką powierzył nam Chrystus. Każdy z was musi być święty, by pomagać także braciom w realizowaniu ich powołania do świętości.

Pastores dabo vobis, 33"Radość spotkania z drugim człowiekiem, ciekawość poznania, nadzieja odkrycia jakiejś tajemnicy życia - to chyba wystarczający powód, by zainteresować się nim w wyjątkowy sposób. W Domu Księży Seniorów w Poznaniu chciałam znaleźć odpowiedź na pytania o sens życia, przemijania. Dzięki temu, że mogłam fotografować tych ludzi, rozmawiać z nimi, być ich gościem, miałam czas, by się im przyjrzeć, wysłuchać ich zwierzeń... Choć do siebie podobni, ale jacy różni... W czasach, gdzie "każdy dla siebie", gdzie wszystkim wydaje się, że trzeba walczyć o pierwsze miejsca, warto spojrzeć też na ludzi, którzy twierdzą, że każdy potrzebuje każdego. Ludzi, którzy bardziej wyczuleni są na "być", niż na "mieć". Cenią to, czego młodzi nie doceniają, czyli przyjaźń, łagodność w ocenach i sądach, cierpliwość…".

"Starość jest czasem syntezy przeżytego życia. Człowiek często wspomina przeżyte chwile i im odleglejsze, tym bardziej wyryte są w pamięci. Wspomina emocje, jakie im towarzyszyły. Zachwyt nad pięknymi widokami gór z młodzieńczych wędrówek, nad czerwoną łuną zachodzącego nad morzem słońca. Albo pojawia się we wspomnieniach ból i gorycz innych, przykrych chwil (…). Być może jest to próba wykrycia sensu minionego życia. Stary, pogodzony z nieuniknionym człowiek stanowić może środek zaradczy na całą serię naszych dzisiejszych bolączek. Starzy mogą leczyć ból naszych dusz. W społeczeństwie, w którym liczą się takie parametry, jak: racjonalność, wydajność, rentowność, seniorzy podtrzymują tę wartość, którą nazywa się "bezinteresownością"".
W bieżącym roku Dom Księży Emerytów w Poznaniu będzie obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia. Między innym z tej okazji w wybranych miejscach w Poznaniu prezentowana jest wystawa fotografii Danuty Witkowskiej, zorganizowana we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną - Centrum Animacji Kultury. Prezentujemy kilka fotografii poznańskich księży, mieszkających w Domu Księży Seniorów. Zdjęcia opatrzone są cytatami z pracy dyplomowej Danuty Witkowskiej, obronionej w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa jest jeszcze prezentowana w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego, przy ul. Jaromira w Poznaniu Antoninku. Następnie zaprezentowana zostanie w Domu Księży Emerytów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki