Logo Przewdonik Katolicki

Woda zdrowia doda

Renata Krzyszkowska
Fot.

Latem wraz ze wzrostem temperatury powietrza wzrasta również nasze zapotrzebowanie na wodę. Niestety, często o tym zapominamy i pijemy jej tyle samo co zwykle. Na ten problem zwrócili uwagę niemieccy lekarze. Jak wykazały ich badania, prawie połowa mieszkańców Niemiec, nawet przy upalnej pogodzie, pije zaledwie od pół do litra płynów. To za mało nawet podczas średnich temperatur: zalecana...

Latem wraz ze wzrostem temperatury powietrza wzrasta również nasze zapotrzebowanie na wodę. Niestety, często o tym zapominamy i pijemy jej tyle samo co zwykle. Na ten problem zwrócili uwagę niemieccy lekarze. Jak wykazały ich badania, prawie połowa mieszkańców Niemiec, nawet przy upalnej pogodzie, pije zaledwie od pół do litra płynów. To za mało nawet podczas średnich temperatur: zalecana dzienna norma wynosi ok. 2,5 litra, a gdy jest gorąco, należy pić jeszcze więcej.


Organizm człowieka składa się głównie z wody. W ciele kobiety jest jej 52-55 proc. masy ciała, u mężczyzn 63-66 proc., tyle samo u psów, zaś u świnek morskich i królików aż 73 proc. Z wysoką temperaturą organizm walczy, wydzielając pot. Jego parowanie powoduje znaczną utratę ciepła i utrzymuje na normalnym poziomie temperaturę ciała. Niestety, prowadzi to do odwodnienia i utraty soli mineralnych. W skrajnych przypadkach odwodnienie może być nawet przyczyną śmierci. Najwięcej wody i elektrolitów, około 1,5?l na dobę, organizm traci wraz z moczem. Utrata wody na skutek parowania z powierzchni skóry i wydzielania gruczołów potowych zależy od temperatury własnej ciała i otoczenia oraz wilgotności powietrza. W temperaturze nie wyższej niż 28° C organizm traci w ciągu doby około 500?ml wody przez parowanie z powierzchni skóry i wydzielanej z potem. Przy intensywnym wysiłku fizycznym ilość potu się zwiększa. U człowieka dorosłego dzienne zapotrzebowanie na wodę ze wszystkich jej źródeł wynosi w zwykłych warunkach 2500 ml. Podczas ciężkiej pracy fizycznej w naszym klimacie utrata wody dochodzi do 8 litrów w ciągu 8 godzin. Ilość wody potrzebna organizmowi w warunkach tropikalnych waha się w szerokich granicach, zależnie od warunków otoczenia, natężenia pracy fizycznej i właściwości osobniczych. Podczas pracy w temperaturze 45° C organizm może potrzebować nawet 13 litrów wody dziennie. Oprócz odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów ważny jest też sposób picia. Trzeba pić powoli, małymi łykami; lepiej unikać napojów gazowanych. Nie powinny być też one zbyt zimne. Ulga po zimnym, gazowanym i słodzonym napoju jest tylko chwilowa. W czasie upałów korzystne jest również spożywanie bogatych w wodę warzyw i owoców. Np. w ogórkach jest 95 proc. wody, w sałacie 94 proc., tyle samo w pomidorach, w rzodkiewkach 92 proc., w jabłkach 85 proc., tyle samo w gruszkach, w śliwkach 79 proc. Objadając się owocami i warzywami, powinniśmy pamiętać, że jedną trzecią ogólnej ilości płynów przyjmowanych przez człowieka powinna stanowić woda.
Nawet niewielkie odwodnienie może być groźne. Najpierw stajemy się ospali, mamy trudności z koncentracją. Potem mogą się pojawiać mdłości, bóle głowy, podwyższone tętno i uczucie chronicznego zmęczenia. Ponieważ więcej krwi przepływa przez skórę, a mniej przez narządy wewnętrzne, ich czynność ulega osłabieniu. Bez pożywienia możemy przeżyć nawet kilka tygodni, bez wody zaledwie kilka dni.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki