Logo Przewdonik Katolicki

''Wakacje z Bogiem - lato 2005''

Adam Suwart, PK
Fot.

Z badań socjologicznych, przeprowadzonych na zlecenie Caritas Polska, wynika, że niemal 75 proc. polskich dzieci spędzi wakacje w miejscu zamieszkania. Caritas Archidiecezji Poznańskiej, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży "Wakacje z Bogiem - lato 2005". Dzieci, które skorzystają z pomocy, pochodzą z rodzin ubogich, wielodzietnych, świetlic Caritas...

Z badań socjologicznych, przeprowadzonych na zlecenie Caritas Polska, wynika, że niemal 75 proc. polskich dzieci spędzi wakacje w miejscu zamieszkania. Caritas Archidiecezji Poznańskiej, podobnie jak w latach ubiegłych, organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży "Wakacje z Bogiem - lato 2005". Dzieci, które skorzystają z pomocy, pochodzą z rodzin ubogich, wielodzietnych, świetlic Caritas oraz z domów dziecka. Rekrutację przeprowadzają Parafialne Zespoły Caritas, a opiekę sprawuje wykwalifikowana kadra wolontariuszy wychowawców, specjalnie przygotowana do pracy z dziećmi i młodzieżą w czasie wakacji.Projekty Caritas Archidiecezji Poznańskiej realizowane są w kilku nurtach działalności. Zorganizowano sześć turnusów, z których skorzysta 550 dzieci i młodzieży. Wakacyjne turnusy prowadzone są w Gębicach k. Czarnkowa, Kołobrzegu, Zakopanem, Zawoi, Sosnówce i Białym Dunajcu. Opiekę będzie sprawować 54 wykwalifikowanych wychowawców i kierowników kolonii - wolontariuszy Caritas.
Parafialne Zespoły Caritas dofinansowały też turnusy organizowane przez poszczególne parafie. Wpłynęło 200 wniosków ze 130 parafii, obejmujących wypoczynek dla blisko 10 tysięcy dzieci. Miejsca wakacyjnego wypoczynku to wybrzeże Morza Bałtyckiego, mazurskie jeziora, Kotlina Kłodzka, Bieszczady, Pieniny, Zakopane oraz inne atrakcyjne miejscowości. Wiele dzieci korzystających z wakacyjnej pomocy Caritas zwiedzi wskazane miejsca po raz pierwszy w życiu.
Caritas dofinansowała też wakacje organizowane przez ruchy religijne w archidiecezji poznańskiej, jak: Pomocnicy Matki Kościoła, Ruch "Światło-Życie", Duszpasterstwo Służby Liturgicznej (ministranci), Szkoła Ewangelizacji "BARNABA", Duszpasterstwo Akademickie.
Kilkanaście parafii zgłosiło projekty półkolonii dla dzieci. Wiele organizuje po kilka turnusów, a nawet turnusy na całe wakacje. Również ta forma spędzania wakacji została dofinansowana przez Caritas.
Program wakacyjnego wypoczynku obejmuje także: dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych - tutaj pomoc otrzymało 116 osób; dofinansowanie wakacji dla rodzin wielodzietnych w Domu Charytatywno-Wypoczynkowym Caritas w Dębkach k. Żarnowca; dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci, młodzieży i starszych "Integra", organizowanych przez Stowarzyszenie Inwalidów "START" w Poznaniu; dofinansowanie wczasów połączonych z rekolekcjami dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych - Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje osiem turnusów dla ok. 400 osób: dwa w Rościnnie i po jednym w Gębicach, Chludowie, Zaborówcu, Zaniemyślu i na Świętej Górze w Gostyniu.
Środki finansowe, przeznaczone na cele wypoczynkowe, przygotowane przez Parafialne Zespoły Caritas i Centralę Caritas sięgają sumy dwóch milionów złotych, z czego 500 tys. zł pochodzi z funduszy Caritas Diecezjalnej, a Parafialne Zespoły Caritas zgromadziły, wg wykazanych projektów, ponad półtora miliona złotych. Fundusze Caritas Diecezjalnej pochodzą z "Wigilijnego Dzieła Caritas - Świece Caritas 2004", skarbonek wielkopostnych i wielkanocnych paschalików Caritas.
Archidiecezja poznańska wspiera w roku 2005 wakacje dla prawie 10 tys. osób. Zawdzięczamy to stałej ofiarności wiernych na cele Caritas, pracy wolontariuszy w Parafialnych Zespołach Caritas, kadrze wakacyjnych opiekunów, zaangażowaniu sióstr zakonnych i kapłanów. Tym wszystkim składamy staropolskie "Bóg zapłać" i życzymy Błogosławieństwa Bożego nie tylko na wakacyjny czas.

Na podstawie materiałów Caritas Archidiecezji Poznańskiej opracował

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki