Logo Przewdonik Katolicki

Być człowiekiem sumienia

Marcin Jarzembowski
Fot.

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w 214. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja na Starym Rynku ks. bp Jan Tyrawa odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. - Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia - wielokrotnie podkreślał w homilii ordynariusz bydgoski. Jak każdego roku setki bydgoszczan przybyły do centrum miasta, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. - Być...

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz w 214. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 maja na Starym Rynku ks. bp Jan Tyrawa odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny. - Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia - wielokrotnie podkreślał w homilii ordynariusz bydgoski.Jak każdego roku setki bydgoszczan przybyły do centrum miasta, aby uczestniczyć we Mszy Świętej. - Być patriotą, to znaczy z poświęceniem budować swoje państwo- mówił do zebranych na starówce biskup. - Zagrożone jest dobro państwa, które można uratować jedynie wysiłkiem służby i poświęcenia, a obowiązek ten spoczywa na każdym z nas. Ta modlitwa staje się więc wołaniem o ludzi sumienia, o nową solidarność - zjednoczenie umysłów i serc - przyznał ordynariusz.
Jak podkreślił celebrans, każdy z obywateli jest odpowiedzialny za religijny i społeczny wymiar życia. Polska woła dzisiaj o ludzi sumienia. - A być człowiekiem sumienia to znaczy angażować się w dobro i pomnażać je wokół siebie, a także nie godzić się nigdy na zło. Wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków, ciągle się nawracać. Angażować się w budowę królestwa prawdy i życia, sprawiedliwości i miłości, pokoju w naszych rodzinach, w społecznościach, w których żyjemy i w całej Ojczyźnie. To znaczy także podejmować odważnie odpowiedzialność za sprawy publiczne, troszczyć się o dobro wspólne i nie zamykać oczu na potrzeby bliźnich - dodał biskup Tyrawa.
Konstytucja 3 maja znalazła swoje miejsce wśród największych dzieł prawno-politycznych dawnej Rzeczypospolitej. Była to pierwsza w Europie ustawa zasadnicza, która regulowała prawa i obowiązki obywateli oraz organizację władz państwowych. Mimo tego, że dokument obowiązywał zaledwie piętnaście miesięcy, przeszedł do historii państwa polskiego jako dowód jego wielkości w dobie upadku. - 214. rocznica ustanowienia Konstytucji jest dowodem na nieustanne odradzanie się ducha narodu polskiego. To ona legła u podstaw tej mocy, która pozwoliła nam przetrwać rozbiory, okupację i zniewolenie - wyznał biskup.
Po Eucharystii oraz wystąpieniach wojewody kujawsko-pomorskiego i prezydenta Bydgoszczy delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa. Nie zabrakło też pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki