Logo Przewdonik Katolicki

Biblia dla każdego

Adam Suwart
Fot.

W V niedzielę Wielkiego Postu, 13 marca o godzinie 20, w kościele pw. Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu rozpocznie się niezwykłe wydarzenie - I Polski Maraton Biblijny. Wielkie czytanie Pisma Świętego od tekstu Księgi Rodzaju zainauguruje arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie Słowo Boże zaprezentują księża biskupi pomocniczy, przedstawiciele władz samorządowych oraz ponad...

W V niedzielę Wielkiego Postu, 13 marca o godzinie 20, w kościele pw. Wszystkich Świętych na Grobli w Poznaniu rozpocznie się niezwykłe wydarzenie - I Polski Maraton Biblijny. Wielkie czytanie Pisma Świętego od tekstu Księgi Rodzaju zainauguruje arcybiskup Stanisław Gądecki. Następnie Słowo Boże zaprezentują księża biskupi pomocniczy, przedstawiciele władz samorządowych oraz ponad 500 osób, które wyraziły chęć uczestnictwa w tym Maratonie.Inicjatywa wspólnego czytania Pisma Świętego, bez przerwy przez niemal tydzień, zrodziła się w środowisku "Verba Sacra" oraz Archidiecezjalnym Duszpasterstwie Młodzieży. - W świecie kipiącym od sztucznych i przemijających zdarzeń chcemy - poprzez to szczególne przedsięwzięcie - ukazać "wydarzenie" autentyczne i niepowtarzalne: Biblię towarzyszącą człowiekowi od początku jego cywilizowanych dziejów i nieustannie pozostającą w centrum człowieka i jego egzystencji - zaznacza ksiądz Robert Korbik, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.
Przemysław Basiński, reżyser cyklu "Verba Sacra" i współinicjator Maratonu Biblijnego, podkreśla też historyczny charakter poznańskiego przedsięwzięcia - pierwszy w dziejach "maraton biblijny" zorganizował sam Mojżesz, który odczytał Izraelitom nadane im przez Boga prawo; drugi odbył się za panowania króla Jozjasza, gdy podczas odnawiania świątyni znaleziono Księgę Prawa i następnie uroczyście odczytano ją przed zgromadzonym ludem.
We współczesnym świecie również podejmowane są inicjatywy publicznego czytania Pisma Świętego. Szczególnie popularne są w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, gdzie nawet w 1983 roku Kongres Amerykański wraz z prezydentem ogłosił Rok Biblii.
I Polski Maraton Biblijny nie ma jednak mieć nic z zawodów czy konkurencji, nie aspiruje do Księgi rekordów Guinessa. Kościół na Grobli ma się na tydzień stać świątynią Słowa, gdzie atmosfera skupienia i medytacji nad Bożym orędziem sprzyjać będzie szacunkowi należnemu Biblii, rozumianej nie tylko jako arcydzieło kultury wszech czasów, ale także jako żywe Słowo Boże i niegasnące źródło wiary.
Przedsięwzięcie jest też wyrazem dziękczynienia za dar Słowa Bożego podczas pięciu lat "Verba Sacra" oraz chęcią podkreślenia znaczenia Poznania jako tradycyjnie silnego ośrodka biblijnego. To bowiem w stolicy Wielkopolski wydano Biblię Tysiąclecia Pallotinum, tutaj powstała Biblia Poznańska pod redakcją księży profesorów Michała Petera i Mariana Wolniewicza. Ten ostatni tekst Pisma Świętego będzie właśnie odczytywany podczas poznańskiego Maratonu, a jego specjalne bibliofilskie wydanie zostanie później przesłane w darze Ojcu Świętemu.
W trakcie Maratonu będzie też można zakupić po promocyjnej cenie Biblię Poznańską wydaną przez Drukarnię i Księgarnię Świętego Wojciecha. Cały Maraton będzie transmitowany za pośrednictwem Internetu przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PAN.

Katalog zabytków sakralnych Poznania i Wielkopolski

Kościół pw. Wszystkich Świętych

"Prawdziwą przyjemność sprawia oczom podróżnego pięknie położona, regularnie utworzona wyspa, a na niej wzniesiona w najlepszym stylu czworokątna budowla z piękną wieżą" - pisał o dawnym zborze ewangelickim św. Krzyża na Grobli podróżnik przemierzający Poznań w II poł. XIX w. Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych na Grobli wzniesiono w latach 1777-1783 według proj. Antoniego Höhne w subtelnym stylu rokoko-empire. Wejścia do świątyni strzegą posągi św. Apostołów Piotra i Pawła. Zarówno fasada budowli, jak i utrzymane w tonacji kości słoniowej interieur, wzbogacone elementami złoceń, łączą cechy baroku i klasycyzmu. Centralnie ukształtowane, teatralne wnętrze wyróżnia się radialnie rozplanowanymi ławkami i dwiema kondygnacjami empor. Wielkim walorem świątyni są wybitne właściwości akustyczne oraz dwuprospektowe organy o pięknym brzmieniu. W jednej z organowych piszczałek w czasie ostatniej wojny przechowano XVIII-wieczny portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, dobrodzieja poznańskich protestantów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki