Logo Przewdonik Katolicki

Dzieło ludzkich serc

Marcin Jarzembowski
Fot.

Kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" były zwieńczeniem tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W Bydgoszczy finał zorganizowano już po raz siódmy. Koncert odbył się 18 grudnia w bazylice mniejszej św. Wincentego ? Paulo i był podziękowaniem dla wszystkich ludzi dobrego serca. Każdego roku (począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu) w całej...

Kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze" były zwieńczeniem tegorocznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W Bydgoszczy finał zorganizowano już po raz siódmy. Koncert odbył się 18 grudnia w bazylice mniejszej św. Wincentego ? Paulo i był podziękowaniem dla wszystkich ludzi dobrego serca.Każdego roku (począwszy od pierwszej niedzieli Adwentu) w całej Polsce w parafiach katolickich, ewangelickich i prawosławnych można było nabyć wigilijne świece z logo akcji. W ten sposób każdy mógł przekazać pieniądze na działalność charytatywną Caritas. Mała świeca kosztowała pięć złotych, a duża - dziesięć.

Okrągła rocznicaPierwszą akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zorganizowano w 1994 roku, czyli dziesięć lat temu. Wówczas rozprowadzono 50 tysięcy świec, z czego uzyskano 100 tysięcy złotych. W roku ubiegłym za 4,5 miliona świec zebrano już 18 milionów złotych. Po 10 groszy z każdej świecy przeznaczanych jest na pomoc dzieciom żyjącym poza granicami Polski. Kwota ta stanowi około 3 procent zebranych datków. W tym roku wesprą one dzieci z Czeczenii, Iraku i Sudanu. Od pięciu lat w to wielkie dzieło włączają się także: Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Eleos Kościoła Prawosławnego.
Caritas Diecezji Bydgoskiej zaczęła rozprowadzać świece 22 listopada. Zwieńczeniem całej akcji był koncert, który ma być podziękowaniem dla wszystkich ludzi otwartego serca. Przez ostatnich siedem lat na bydgoskiej scenie mogliśmy zobaczyć m.in. Annę Marię Jopek, rodzinę Pospieszalskich i Steczkowskich. Niezapomnianym wydarzeniem był koncert cygańskiego zespołu Don Wasyla w 2002 roku, który wystąpił razem z "Dziećmi Naszego Taty" (zespołem działającym przy bydgoskiej parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej). Wówczas po raz pierwszy zostały publicznie zaprezentowane kolędy w polsko-romskich aranżacjach. Wielką pamiątką po tamtym spotkaniu jest wspólnie nagrana płyta "Maleńka miłość". W tym roku darczyńcom najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewał Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze".

Radość tych najmniejszychŚrodki zebrane ze sprzedaży wigilijnych świec wesprą tych najmniejszych. - Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby to dzieło się rozwijało. Tym bardziej, że jest ono budowane na przysłowiowym "wdowim groszu". To jest swoistego rodzaju cud, który dzieje się na naszych oczach. Powstaje wielkie dzieło, które w poważny sposób przyczynia się do rozwiązywania tych problemów, wobec których stawia nas życie. Trzeba to propagować i mieć dla tej działalności ogromne serce - przyznał ks. bp Jan Tyrawa.
Dochód uzyskany z tegorocznej akcji Caritas Diecezji Bydgoskiej przeznaczony będzie na zorganizowanie wypoczynku zimowego i letniego dla dzieci oraz wsparcie własnej działalności statutowej. Środki finansowe zostaną również przekazane na działalność Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego im. Jana Pawła II, który sprawuje opiekę nad kobietami w ciąży- i ich dziećmi do dziewiątego miesiąca życia, na Świetlicę Opiekuńczo-Wychowawczą dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych oraz na Centrum Pomocy Bezdomnym "Betlejem", gdzie wydawanych jest ponad 300 posiłków dziennie.
Świeca Caritas na wigilijnym stole była widzialnym znakiem naszej solidarności z tymi najmniejszymi i najuboższymi. Dała ciepło, którego tak bardzo dzisiaj brakuje. Pozwoliła narodzić się Miłości.

Tekst i zdjęcie:

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki