Logo Przewdonik Katolicki

Chorym na stwardnienie rozsiane

Agnieszka Dziarmaga
Fot.

Dom Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, prowadzony przez Caritas diecezji kieleckiej, rozpoczął w ubiegłym roku cykl konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, podejmujących dyskusje nad problemami i poprawą sytuacji osób niepełnosprawnych. Tegoroczne spotkanie 23 maja zostało poświęcone wymianie doświadczeń i rzeczowych deklaracji na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane....

Dom Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, prowadzony przez Caritas diecezji kieleckiej, rozpoczął w ubiegłym roku cykl konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, podejmujących dyskusje nad problemami i poprawą sytuacji osób niepełnosprawnych. Tegoroczne spotkanie 23 maja zostało poświęcone wymianie doświadczeń i rzeczowych deklaracji na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Na podstawie skali zachorowań określa się ich liczbę w Polsce na około 60 tysięcy osób. Są to jednak tylko dane szacunkowe.


Jak dotąd, istnieje w kraju jeden specjalistyczny ośrodek dla rehabilitacji cierpiących na SM. Izabela Odrobińska z Warszawy, przewodnicząca Rady Głównej Polskiego Towarzystwa SM podkreślała swą radość, iż w Piekoszowie pojawiły się próby i projekty powołania odpowiedniej placówki dla tej grupy niepełnosprawnych. Deklarowali ją m.in. przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego, urzędu marszałkowskiego, powiatu kieleckiego. Dyskutowano o specyfice choroby, o metodach wieloaspektowego leczenia i w ogóle postrzegania chorego, uwzględniającego całość osoby ludzkiej. Porównywano metody rehabilitacji w innych krajach UE. Wypowiadali się przedstawiciele różnych specjalności lekarskich, socjologowie, pedagodzy z Akademii Świętokrzyskiej, pracownicy i wolontariusze Caritas.
Przedstawiciele kliniki w Melsbroek z Belgii, specjalizujący się w rehabilitacji chorych na SM, zadeklarowali wstępną umowę współpracy z Piekoszowem, głównie w zakresie rehabilitacji. Inny belgijski ośrodek uniwersytecki zaproponował udział w testowaniu nowej szczepionki na SM.
Równie ważnym, jak konferencje i dyskusje, elementem spotkania była po prostu integracja kilkuset osób niepełnosprawnych, w tym dotkniętych SM. Wspólnie modlono się podczas Eucharystii, wysłuchiwano wykładów, oglądano wystawy (m.in. pejzaży oraz ikon prof. Janusza Kirenko z UMCS, Lublin), a także popisy sportowo-artystyczne, zakończone ogniskiem integracyjnym, z udziałem mieszkańców okolicznych wiosek i Kielc. Uporczywie wracało pytanie: na ile ta udana impreza zaowocuje faktyczną poprawą statusu chorych na stwardnienie rozsiane?
Organizatorami konferencji w Piekoszowie byli: Dom Dla Niepełnosprawnych Diecezji Kieleckiej, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin "Nasz Dom", Świętokrzyski Konwent Osób Niepełnosprawnych i Pacjentów w Kielcach, Kieleckie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Patronat nad imprezą objął biskup kielecki Kazimierz Ryczan oraz przedstawiciele władz lokalnych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki