Logo Przewdonik Katolicki

Zmiany w przepisach prawnych

Justyna Koper
Fot.

Od 1 maja 2004 roku weszło w życie wiele przepisów, które zmieniają dotychczasowe regulacje prawne. Dlatego warto zapoznać się z nowościami już obowiązującymi. Najważniejsze zmiany wprowadzone w kodeksie pracy zostały omówione w poprzednim artykule. Z nowym prawem pracy wiąże się także wprowadzenie w życie nowej ustawy o europejskich radach zakładowych. Według tej ustawy, polscy...

Od 1 maja 2004 roku weszło w życie wiele przepisów, które zmieniają dotychczasowe regulacje prawne. Dlatego warto zapoznać się z nowościami już obowiązującymi.


Najważniejsze zmiany wprowadzone w kodeksie pracy zostały omówione w poprzednim artykule. Z nowym prawem pracy wiąże się także wprowadzenie w życie nowej ustawy o europejskich radach zakładowych.
Według tej ustawy, polscy pracownicy będą mogli zasiadać w europejskich radach zakładowych swoich ponadnarodowych pracodawców. W Polsce również będą tworzone takie rady w firmach ponadnarodowych z siedzibą w naszym kraju. W praktyce oznacza to większą możliwość zabezpieczenia interesów pracowników w przedsiębiorstwach, których zarząd centralny mieści się poza granicami kraju.
Nowe obowiązki związane z bezpieczeństwem i higieną pracy zostały wprowadzone nowelizacją rozporządzenia w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn i urządzeń przez pracowników podczas pracy. Nowelizacja ta dostosowuje przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej.
Według nowych przepisów, zaostrzone zostały przede wszystkim obowiązki pracodawcy przy organizowaniu pracy na wysokościach. Pracodawca musi zabezpieczyć pracownikom odpowiedni sprzęt roboczy, zapewniający bezpieczne warunki pracy. Prace na wysokościach muszą być przeprowadzane tylko przy takiej pogodzie, aby nie zagrażało to bezpieczeństwu i zdrowiu zatrudnionych.
Od 1 maja br. producenci i sprzedawcy żywności muszą wprowadzać system bezpieczeństwa produktów spożywczych. Został on wprowadzony po to, aby na każdym etapie produkcji i obrotu konsumenci mieli pewność, że pożywienie jest bezpieczne i w pełni przydatne do spożycia. W praktyce, konsumenci będą mieli większą pewność, że produkty, które kupują, są świeże, prawidłowo przechowywane i wystawiane na półkach.
Nowe obowiązki dla producentów przyniosła ustawa o systemie oceny zgodności, która wprowadza wymóg kontroli wyrobu pod względem ochrony zdrowia i życia użytkowników i konsumentów oraz stwarzania zagrożenia dla środowiska. Producent musi dokonać tej oceny przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu.
Kolejne zmiany przepisów prawnych po 1 maja 2004 r. zostaną omówione w następnych artykułach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki