Logo Przewdonik Katolicki

Właściciele pilnie poszukiwani

Jadwiga Knie-Górna
Fot.

W poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy skradzionych zabytkach sakralnych spotkali się kapłani z wielkopolskimi policjantami. Okazją do tego spotkania stało się ponad sto czterdzieści przedmiotów, które zostały zrabowane, a do tej pory nikt się po nie nie zgłosił. W starych muzealnych murach przy ul. księdza Ignacego Posadzego jest wystawionych ponad sto czterdzieści cennych zabytków...

W poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym przy skradzionych zabytkach sakralnych spotkali się kapłani z wielkopolskimi policjantami. Okazją do tego spotkania stało się ponad sto czterdzieści przedmiotów, które zostały zrabowane, a do tej pory nikt się po nie nie zgłosił.


W starych muzealnych murach przy ul. księdza Ignacego Posadzego jest wystawionych ponad sto czterdzieści cennych zabytków sakralnych zrabowanych w wielu świątyniach na terenie Polski i odzyskanych przez policję. Na wystawie zatytułowanej: "Ukradzione, odzyskane" znajduje się wiele cennych obrazów, rzeźb, naczyń liturgicznych oraz figur aniołów.
Tę niecodzienną wystawę zorganizowali wielkopolscy policjanci w nadziei, że dzięki niej uda im się ustalić pochodzenie skradzionych przedmiotów. Część cennych zabytków zaraz po ich odzyskaniu znalazła swoich prawowitych właścicieli, natomiast te, które znajdują się w poznańskim muzeum, nadal czekają na swoich prawowitych właścicieli. Dlatego wielkopolscy policjanci zwracają się z gorącym apelem do wszystkich księży, u których w zeszłym roku zostały dokonane kradzieże, aby przyjechali do Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu w celu rozpoznania skradzionych przedmiotów. Muzeum jest czynne codziennie, z wyjątkiem niedziel, w godzinach od 9 - 15.

Przedmioty znajdujące się na wystawie zostały kilka miesięcy temu odzyskane przez policjantów z Kępna, którzy zatrzymali grupę złodziei trudniącą się włamaniami do świątyń. Przestępcy działali głównie na terenie województwa wielkopolskiego, mazowieckiego oraz łódzkiego. Wśród odzyskanych zabytków sakralnych znalazły się m.in. świeczniki, mosiężne lichtarze, anioły ze złoconymi skrzydłami, rzeźby i obrazy świętych oraz naczynia liturgiczne. Nie brakuje wśród nich cennych barokowych XVII-wiecznych rzeźb aniołów z chrzcielnic, ołtarzy, a także ambon. Wartość odzyskanych przedmiotów oszacowano na dwieście tysięcy złotych. Wielkopolskim policjantom, dzięki którym te cenne przedmioty zostały odzyskane, Metropolita Poznański Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki wraz z wojewodą wielkopolskim Andrzejem Nowakowskim wręczyli złote oraz srebrne odznaki "Za opiekę nad zabytkami".

Zdjęcia : WALDEMAR WYLEGALSKI

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki