Logo Przewdonik Katolicki

Rycerze przed ołtarzem

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Czarno-żółta chorągiew Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Bydgoskiej została poświęcona na ołtarzu kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju 17 sierpnia - w czwartą rocznicę działania spadkobierców św. Marcina w grodzie nad Brdą. Podczas Mszy świętej młodzi rycerze, w strojach nawiązujących do epoki średniowiecza, trzymali wartę przed wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem....

Czarno-żółta chorągiew Bractwa Rycerskiego Kasztelanii Bydgoskiej została poświęcona na ołtarzu kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju 17 sierpnia - w czwartą rocznicę działania spadkobierców św. Marcina w grodzie nad Brdą. Podczas Mszy świętej młodzi rycerze, w strojach nawiązujących do epoki średniowiecza, trzymali wartę przed wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem. Po nabożeństwie na placu przed kościołem dali pokaz walk rycerskich.
Bractwo Rycerskie Kasztelanii Bydgoskiej wywodzi się z Bractwa Świętego Marcina. Głównym celem obu stowarzyszeń jest propagowanie kultury średniowiecza - zwłaszcza tak powszechnego wówczas etosu rycerskiego. Poprzez wcielanie w codzienne życie cnót prawości i religijności, członkowie bractwa starają się wykształcić w młodych ludziach prawdziwe wartości, różne od tych, jakie współczesny świat jest im w stanie zaoferować. Jak tłumaczy kasztelan bractwa, Paweł Piotrowski, każdy może wstąpić w ich szeregi, ale podczas nowicjatu musi się wykazać przymiotami ducha, które będzie w stanie krzewić pośród współbraci. - Bractwo Rycerskie Kasztelanii Bydgoskiej działa już od czterech lat. Tradycyjnie, 17 sierpnia, święcimy naszą chorągiew i przyjmujemy nowych członków.
Duchowa postawa
- To bardzo cenne zainteresowania - tak działalność młodych ocenił "prawdziwy żołnierz", ksiądz prałat płk Józef Kubalewski, który dokonał poświęcenia chorągwi. - Rycerskość z natury rzeczy kojarzy się z czymś szlachetnym - uszanowaniem kobiety, walką o honor i wiarę, niesieniem pomocy potrzebującym czy ochroną słabszego. Myślę, że ci młodzi ludzie nie tylko w sposób zewnętrzny, przywdziewając rycerskie stroje, ale przede wszystkim od strony duchowej chcą te ideały w swoim życiu realizować. Niedzielne uroczystości odbyły się w kościele garnizonowym, pierwotnie należącym do ojców bernardynów, który sięga swymi korzeniami początków najjaśniejszej polskiej epoki - Jagiellonów. W 1480 roku biskup kujawski Zbigniew Oleśnicki, z polecenia króla Kazimierza Jagiellończyka, który często gościł w grodzie nad Brdą, wybrał piękny park starościński na miejsce dla cieszącego się poparciem królewskim konwentu bernardynów. Wykończony kompleks sakralny stanął pośród przepychu parkowej zieleni około 1500 roku. Na jego ołtarzu króluje Madonna z Dzieciątkiem Jezus, które trzyma w dłoni gałązkę oliwną - symbol pokoju.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki