Logo Przewdonik Katolicki

Trzy słowa Ojca Świętego

Ks. Paweł Deskur
Fot.

Ostatni w tym roku kalendarzowym komentarz zachęca do bardziej ogólnej refleksji. W mijającym roku w świecie polityki wiele było lęków i niepokojów. W skali globu wpłynęła na to obawa przed Al-Kaidą i bin Ladenem, coraz krwawszymi zamachami bombowymi w Izraelu oraz nieuchronna, jak się zdaje, wizja wojny z Irakiem. Lęki, z jakimi żyje wielu ludzi na świecie, dały o sobie znać także...

Ostatni w tym roku kalendarzowym komentarz zachęca do bardziej ogólnej refleksji. W mijającym roku w świecie polityki wiele było lęków i niepokojów. W skali globu wpłynęła na to obawa przed Al-Kaidą i bin Ladenem, coraz krwawszymi zamachami bombowymi w Izraelu oraz nieuchronna, jak się zdaje, wizja wojny z Irakiem. Lęki, z jakimi żyje wielu ludzi na świecie, dały o sobie znać także przy okazji różnych szczytów, które gromadziły tak globalistów, jak i antyglobalistów. Społeczeństwa różnych państw europejskich żyły w obawie przed skutkami rozszerzenia Unii. Jedni obawiają się, że będą musieli za to drogo zapłacić obniżeniem poziomu życia, inni lękają się, że staną się obywatelami gorszej kategorii.
W naszej Ojczyźnie narastał niepokój spowodowany upadkiem kolejnych przedsiębiorstw i rosnącym bezrobociem. Także dla Kościoła w świecie i w Ojczyźnie rok ten pełen był chwil trudnych i budzących niepokój. A jednak nad tym wszystkim pojawiły się znaki nadziei. Najpierw wspaniałe, niezapomniane spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą w Toronto, które dowiodło, że rzeczywiście według cytowanych przez Ojca Świętego słów Pisma Świętego: „wy jesteście solą ziemi”.
Potem sierpniowa papieska pielgrzymka do Ojczyzny i znamienny akt zawierzenia świata „Bożemu miłosierdziu” podczas konsekracji świątyni w Łagiewnikach. Ciekawe, czy ktoś policzył, ile razy Jan Paweł II użył podczas tej pielgrzymki słów: „miłość miłosierna” i „nadzieja”? A potem, już z Watykanu, doszło jeszcze jedno słowo „modlitwa różańcowa” i jej nowe Tajemnice Światła. Te trzy słowa niech stanowią program dla każdego z nas i dla Kościoła na Nowy Rok i chyba też na całe życie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki