Logo Przewdonik Katolicki

Wiosna średniowiecza w 1050. rocznicę biskupstwa

Bogusław Kiernicki | 30.05.18r

Zakończył się Poznań Katharsis Festival. Odbywał się w Poznaniu w dniach 23-27 maja.

Odwoływał się do najważniejszych wydarzeń, osób i miejsc, które leżą u początków Poznania, Polski i polskiego Kościoła: Chrzest Polski i ustanowienie pierwszego biskupstwa, książe Mieszko I i biskup Jordan, katedra i Ostrów Tumski.
W tym kontekście pojawiały się kolejne wydarzenia festiwalowe: pieśni chrztu Mieszka w katedrze,  Msza św. Requiem za duszę pierwszego władcy przy jego grobie w Złotej Kaplicy, pieśni rycerskie "czasu katedr i krucjat" w Muzeum Archikatedralnym. 
Gospodarzami poszczególnych wydarzeń byli kolejno wybitny francuski śpiewak i muzykolog Marcel Peres i występujący z nim zespół Jerycho z Bartszem Izbickim, schola Cantus Solemnis wraz z adeptami Szkoły św. Benedykta oraz Jacek Kowalski wraz z Klubem św. Ludwika, którzy przy tej okazji świętowali 30 lecie działalności sarmackiego barda. Spotkanie to swoją obecnością zaszczycił ks. bp Damian Bryl, który udzielił rozpoczynającemu się festiwalowi pasterskiego błogosławieństwa.
Trawestując tytuł znanej książki holenderskiego historyka Huizingi byliśmy w tych dniach w Poznaniu świadkami prawdziwej wiosny średniowiecza.
A przecież festiwal to nie tylko średniowiecze. W ratuszu poznańskim w ramach festiwalu Katharsis odbył się koncert poznańskiego zespołu Luthien Consort, który w programie "Majowe melodie" zaprezentował muzykę renesansową, ze szczególnym uwzględnieniem psalmów wprzekładzie Jana Kochanowskiego.
Jeszcze bliżej naszych czasów był festiwal z potańcówką na moście Jordana. Znani artyści grający do tańca muzykę tradycyjną, polską i europejską, zagrali koncert i prowadzili potańcówkę do późnych godzin wieczornych. Muzykanci z Joanną Słowińską i Jackiem Hałasem nie tylko grali i śpiewali, ale także wprowadzali w arkana tradycycyjnych tańców.
I jeszcze warsztaty "Florilegium Maryi Panny". To program, nad którym uczestnicy warsztatów pracowali przez całe trzy dni, sześć godzin dziennie śpiewając XII i XII - wieczną muzykę dedykowaną Najświętszej Maryi Pannie. Finałem warsztatów było nabożeństwo majowe w kościele podominikańskim na ul. Szewskiej połączone ze średniowiecznymi sekwencjami maryjnymi, których śpiew poprowadził Marcel Pérès.
Na zakończenie ważne wydarzenie towarzyszące. Debata o współczesnej kondycji Europy. W dyskusji "Odwrócić dechrystianizacjęEuropy" w Pałacu Działyńskich udział wzięli Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek, redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy Paweł Lisicki i główny gość festiwalu Marcel Peres. Te trzy perspektywy, polityka, filozofa i artysty, dały niezwykle ciekawy obraz tego co dzieje się dziś z cywilizacją chrześcijańską. 
Organizatorem Poznań Katharsis Festival jest Fundacja św. Benedykta a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ks. abp Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański.
 
Bogusław Kiernicki

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki