Logo Przewdonik Katolicki

Zaczyna się od spojrzenia

Monika Białkowska
FOT. ZUZANNA SZCZERBIŃSKA/PK. Monika Białkowska redaktor działu Kościół.

Wszystko między ludźmi zaczyna się od spojrzenia.

Od spojrzenia zaczyna się przyjaźń i miłość. Od spojrzenia zaczyna się spotkanie z nauczycielem – mistrzem. Od uważnego spojrzenia, które dostrzega cierpienie, zaczyna się dobro.
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Dymitra Grozdewa na jakimś zdjęciu w internecie, urzekły mnie jego oczy. Pomyślałam, że to jest człowiek, którego chciałabym spotkać i z którym warto będzie porozmawiać. Nie zawiodłam się, oczy nie kłamały. Spotkałam prawdziwego artystę, świadomego, że skoro Bóg jest doskonały, to człowiek obdarzony talentem również musi dążyć do doskonałości. Rozmawialiśmy o malowaniu w wielkich cerkwiach i kościołach, ale również o tym, że warto czasem, nawet nie mając wielkiego talentu i wykształcenia, wziąć do ręki pędzelek, żeby mózg miał szansę zaczął działać trochę inaczej. Żeby wyłączyć się z biegu świata i zająć tylko następnym ruchem dłoni. To sposób na odpoczynek, ale i na włączenie się w to, do czego Bóg nas powołał: w dzieło tworzenia.
Inne oczy przykuły uwagę Macieja Małaja, który spotkał i opisał francuskiego diakona stałego, Gillesa Rebêcha. Rebêche to człowiek, który patrzy na ubogich, starając się dostrzec w nich kogoś więcej niż tylko klientów, których trzeba nakarmić i przyodziać. Jest świadomy, że problemu osamotnienia człowieka nie rozwiąże miska zupy. Przestrzega przed protekcjonalizmem w podejściu do potrzebujących, sam chce się z nimi zaprzyjaźniać. I ma świadomość, że wszystko to czyni, bo do tego został powołany: wszak w pierwszych wiekach diakonów nazywano „oczami biskupa”. Jakie więc mają być owe oczy, jeśli nie uważne na szczegóły i pełne miłości?
Andrzej Sionek w rozmowie z Joanną Mazur przyznaje, że wypowiedzi o. Blachnickiego początkowo go nudziły, zapewne przez jego jednostajny głos. Dopiero później docenił przenikliwość jego spojrzenia, które wprost nazywa prorockim.
Wszystko zaczyna się od spojrzenia: przyjaźń, miłość, twórczość, słuchanie i pomoc innym. Ale spojrzenie to tylko iskra na początek: po nim przychodzi czas na pracę. I tylko od nas zależy, czy pierwszy zachwyt spojrzenia przyniesie owoce.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki