Logo Przewdonik Katolicki

Razem dla Jezusa

Kamila Tobolska

W duszpasterstwie akademickim nie ma konkurencji, jest komplementarność – mawiał o. Jan Góra. Dali temu wyraz poznańscy studenci, gromadząc się w farze na Akademickiej Nocy Czuwania.

Wydarzenie to jest owocem comiesięcznych spotkań liderów poznańskich duszpasterstw akademickich (DA). Odbywają się one z inicjatywy księży duszpasterzy od października ubiegłego roku. Już podczas pierwszego z nich studenci zaczęli szukać formuły, która pozwoliłaby im podjąć wspólnie działania. – Staramy się być jednością w różnorodności, bo każde z kilkunastu DA ma swój charyzmat. Duch Święty, jak ufamy, podpowiedział nam całonocną adorację Najświętszego Sakramentu dla studentów, jakiej dotąd nie było w naszym mieście – przyznaje Marta Kowalewska z DA Wydziału Teologicznego na UAM. Tematem spotkania modlitewnego, które odbywało się w nocy z 6 na 7 maja, uczyniono, z racji Roku Miłosierdzia, osiem błogosławieństw. Poszczególne duszpasterstwa akademickie kolejno, przez całą noc, prowadziły zgłębiające je rozważania. O trzeciej nad ranem odmówiono Koronkę, a o szóstej sprawowano kończącą całość Eucharystię. Msza św. rozpoczęła również noc czuwania, a przewodniczył jej ks. Mateusz Misiak, proboszcz fary, a wcześniej wieloletni duszpasterz akademicki w parafii pw. św. Rocha. – Życzę wam, kochani studenci, byście byli mocni wiarą, byście byli mocni mądrością, która was tutaj kształtuje na uczelni. I byście byli mocni miłością, którą zdobywamy od Chrystusa i przelewamy do naszych serc – mówił ks. Misiak do licznie zebranych młodych ludzi.
Na miejsce czuwania nieprzypadkowo wybrano farę. W okolicznych lokalach studenci chętnie, zwłaszcza w weekendy, spędzają wieczory i noce. – Nasze spotkanie miało być okazją do modlitwy w ich intencji, zadośćuczynienia Bogu za to, co dzieje się w okolicach Starego Rynku. Miał to być także taki oddech duchowy dla „płuc akademickich” – wyjaśnia ks. Krzysztof Grześkowiak prowadzący DA św. Rocha. Równolegle do modlitwy zorganizowano ewangelizację uliczną, podczas której zapraszano studentów na adorację, do przystąpienia do spowiedzi, a potem także do znalezienia dla siebie miejsca w duszpasterstwie akademickim.
Kolejna Akademicka Noc Czuwania za rok, ale już 29 maja (po Mszy św. o godz. 19.00) z klasztoru dominikanów wyruszy Akademicka Procesja Bożego Ciała. Jak zauważa Michał Madej z DA św. Rocha, student logistyki na Politechnice Poznańskiej, jeden z głównych organizatorów nocy czuwania, kontakt między poszczególnymi duszpasterstwami jest coraz lepszy i rodzą się kolejne pomysły, które studenci mają nadzieję zrealizować. Zależy im bowiem na tym, aby pokazać, że w Poznaniu jest ogromna rzesza studentów, która nie tylko korzysta z uroków życia akademickiego, ale jest przede wszystkim zakorzeniona w Chrystusie.
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki