Logo Przewdonik Katolicki

Badania ratują życie

Renata Krzyszkowska

Regularne wykonywanie mammografii aż o 28 proc. zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi. Niestety aż 41 proc. Polek w wieku 40–65 lat nigdy nie poddało się badaniu mammograficznemu.

W Polsce od dawna trwają dyskusje, czy badania przesiewowe w kierunku raka piersi w ogóle mają sens? Przeciwnicy argumentują, że świadome i dbające o siebie kobiety i tak regularnie się badają, płacąc za to nie mało, a tych, które tego nie robią, nie zachęcą nawet wysyłane do domu zaproszenia na darmowe mammografie. Na przesiewowe, bezpłatne badania mammograficzne raz na dwa lata mogą się zgłaszać kobiety w wieku 50–69 lat. Te niekorzystające z badań jako jeden z najczęstszych powodów podają brak dolegliwości. Niestety, działanie w myśl zasady „jeśli mnie nie boli, to nic mi nie dolega”, może być zgubne. Rak piersi rzadko objawia się bólem i mammografia przesiewowa przeznaczona jest właśnie dla kobiet bez objawów choroby. Innym powodem odkładania wykonania mammografii jest lęk. Kobiety boją się usłyszeć niepomyślną diagnozę. Niestety, jeśli choroba już zaatakowała, to lepiej wykryć to jak najwcześniej, kiedy jest jeszcze szansa całkowitego wyleczenia. Chowanie głowy w piasek i odwlekanie badania tylko pogorszy sprawę. Co roku z powodu raka piersi umiera kilka tysięcy Polek. Specjaliści przekonują, że oprócz mammografii każda kobieta powinna sama sobie badać piersi w domu. Samobadanie najlepiej wykonywać raz na miesiąc, najlepiej krótko po miesiączce, a kobiety niemiesiączkujące np. w każdą pierwszą sobotę miesiąca. Oglądając i dotykając swoich piersi, poznajemy ich budowę i jesteśmy w stanie wykryć stosunkowo niewielkie nieprawidłowości.
 


 
Jak wykonywać samobadanie piersi
 

  1. Przed lustrem

 
Unieś ręce do góry i zobacz, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, nie dostrzegasz zmian koloru, czy nie marszczy się lub nie jest nienaturalnie napięta.
Oprzyj ręce o biodra i ponownie przyjrzyj się, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi, czy skóra nie jest przebarwiona (zmiana koloru), czy nie marszczy się lub nie jest zbyt napięta. Potem ściśnij każdą brodawkę i zobacz, czy nie wydziela się z nich płyn.
 
2. Pod prysznicem
 
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. To samo zrób z prawą piersią. W ten sposób sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka. Te same czynności powtórz dla drugiej piersi.
 
3. Po kąpieli, czyli leżąc w łóżku
 
Wsuń poduszkę lub zwinięty ręcznik pod lewy bark, lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki (tylko tę masz do dyspozycji) zbadaj lewą pierś, tak jak pod prysznicem. To samo powtórz z prawą piersią. Oczywiście lewą ręką.
Wyjmij rękę spod głowy, połóż wzdłuż tułowia i zbadaj pachy. Sprawdź, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych. Pamiętaj, aby badanie powtórzyć dla drugiej pachy.
 
Źródło: Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki