Logo Przewdonik Katolicki

Małżeński weekend

Błażej Tobolski
Fot.

To była bez wątpienia świetna inwestycja w ich małżeństwa! Trzy dni spędzone na Świętej Górze pod Gostyniem wypełnione były bowiem ciekawymi konferencjami, wartościowymi rozmowami i wspólną modlitwą.

Już po raz jedenasty w świętogórskim klasztorze oo. Filipinów odbyły się doroczne rekolekcje pod nazwą „Róża dla małżeństw”. Tradycyjnie zorganizowano je w bliskości wspomnienia św. Walentego. W tym roku rozpoczęły się właśnie 14 lutego Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej. – To były dla nas szczególne trzy dni. Pozwoliły nam one nie tylko przyjrzeć się naszym wzajemnym relacjom, ale także duchowości naszego związku – przyznają Magda i Łukasz Maćkowiakowie z podpoznańskich Wir, którzy w rekolekcjach uczestniczyli razem z trzema córkami. – Bardzo cenne były też dla nas świadectwa innych małżeństw, pokazujące jak mając bezgraniczne zaufanie do Boga, można mimo wielu trudności dzielnie kroczyć przez życie – dodaje Łukasz.

 

Dobre rozwiązanie

Uczestnikom „Róży dla małżeństw” towarzyszyły relikwie bł. Jana Pawła II oraz wizerunek Matki Bożej Rozwiązującej Węzły czczony od XVIII w. w Augsburgu w Niemczech, którego kult w Argentynie rozpropagował kard. Bergoglio, obecny papież Franciszek. Prowadzący rekolekcje wieloletni duszpasterz rodzin oraz proboszcz świętogórskiej parafii ks. Dariusz Dąbrowski przedstawiając symbolikę obrazu, wyjaśnił, że „Maryja trzymając w rękach nasze poplątane życiorysy, przyciska je do swego łona, gdzie pod jej sercem rośnie Jezus”. – To On jest rozwiązaniem problemów, Maryja jedynie Mu je przedstawia. Dlatego z ufnością powierzajmy Jej wszystkie supełki, także te małżeńskie, po to, żeby mogły one zostać rozplątane – zachęcał rekolekcjonista.

Podczas głoszonych nauk podkreślał on bardzo mocno również kwestię przebaczenia. Jest ono niezwykle ważne dla wspólnego, małżeńskiego życia, które bez niego może bardzo się „zapętlić”. − Przebaczanie sobie nawzajem i wpisanie w rytm duchowości małżeńskiej regularnej spowiedzi jest najlepszym zabezpieczeniem małżeństwa przed kryzysem. Ciągle uczcie się sobie przebaczać. Każdy akt przebaczenia jest bowiem prawdziwym wyznaniem miłości – tłumaczył ks. Dąbrowski.

 

Szukanie odpowiedzi

Małżonkowie uczestniczyli również w zajęciach warsztatowych, które prowadzili Kasia i Waldek Kozłowscy z Gostynia, zaangażowani w Domowy Kościół. – Każdy indywidualnie miał okazję zastanowić się nad tym, jakie wartości są dla niego w życiu najważniejsze. Wspólnie natomiast określaliśmy, jakie cechy powinna mieć idealna żona, a jakie idealny mąż. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co robić, aby zawsze być razem, a do tego razem z Bogiem – wyjaśniają Kozłowscy. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były bowiem słowa św. Pawła: „Nie unikajcie jedno drugiego” (1 Kor 7, 5). Szczególnie poruszającym momentem „Róży dla małżeństw” była uroczysta Msza św. połączona z odnowieniem przysięgi małżeńskiej sprawowana w sobotę wieczorem. Po niej małżonkowie spędzili wieczór w romantycznej „kiniarni”, oglądając dobry film w przytulnie zaaranżowanym wnętrzu klasztoru.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki