Logo Przewdonik Katolicki

Głosić Chrystusa, ewangelizować miłością

Aleksandra Polewska
Fot.

Na spotkanie Ojca Świętego Franciszka z członkami Drogi Neokatechumenalnej, które odbyło się w sobotę 1 lutego w Watykanie, przybyło 10 tys. uczestników. Wśród 300 Polaków dwoje z diecezji włocławskiej. Na misje ewangelizacyjne w najbardziej zdechrystianizowane i pogańskie regiony świata papież posłał 414 rodzin. Sześć z nich pochodzi z Polski.

Na spotkanie Ojca Świętego Franciszka z członkami Drogi Neokatechumenalnej, które odbyło się w sobotę 1 lutego w Watykanie, przybyło 10 tys. uczestników. Wśród 300 Polaków – dwoje z diecezji włocławskiej. Na misje ewangelizacyjne w najbardziej zdechrystianizowane i pogańskie regiony świata papież posłał 414 rodzin. Sześć z nich pochodzi z Polski.

Posłane rodziny wyjadą do Chin, Indii, Wietnamu, Mongolii, Austrii, Danii, Finlandii, Estonii, Łotwy, Francji, Szwajcarii. Także do Holandii, Bułgarii, na Węgry, na Ukrainę, do Kosowa i Filadelfii. Warto wiedzieć, że obecnie funkcjonują w świecie 52 misje ad gentes Drogi Neokatechumenalnej w krajach i regionach niechrześcijańskich, zlaicyzowanych i pogańskich. Pierwsze rodziny posyłał na misje Ojciec Święty Jan Paweł II, po nim – Benedykt XVI. Misja ad gentes korzeniami tkwi w doświadczeniu Kościoła pierwotnego. Na zaproszenie miejscowego biskupa (z dowolnej części świata) dana rodzina i wspomagające ją osoby wyjeżdżają do jego diecezji i  tworzą wspólnotę chrześcijańską. Po to, by uobecniać znaki wiary. Znaki te to miłość i jedność mające moc przyciągania pogan do Chrystusa i do Kościoła. Misję ad gentes tworzą: prezbiter, któremu towarzyszy socjusz (jest nim seminarzysta lub świecki mężczyzna) i cztery rodziny ze swoimi dziećmi oraz kilka kobiet wspomagających rodziny (np. opiekunki do dzieci ). Na taką misję wyjeżdża łącznie kilkadziesiąt osób.

Z ponad 400 rodzin posłanych 1 lutego, 174 uda się w różne części świata. Pozostałe Ojciec Święty Franciszek wysłał na tzw. misję rodzin. Osoby te, w swoich miejscach zamieszkania, będą wspomagały – poprzez przykład życia chrześcijańskiego, pracę i ewangelizację – miejscowe wspólnoty w rejonach zdechrystianizowanych.

Spotkanie z Ojcem Świętym w Watykanie, które zbiegło się ze spotkaniem papieża z grupą biskupów polskich odbywających wizytę „do progów apostolskich” (łac. ad limina apostolorum), prowadzili inicjatorzy Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello i Carmen Hernández oraz wspierający ich o. Mario Pezzi. Przybyło kilkudziesięciu watykańskich hierarchów. W gronie 11 kardynałów – metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warszawski Kazimierz Nycz i kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wśród ponad 50 biskupów – pasterz diecezji włocławskiej ks. bp Wiesław Mering.

Obecni w Auli Pawła VI polscy członkowie neokatechumenatu to rektorzy, formatorzy i seminarzyści międzynarodowego seminarium misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie oraz katechiści z ekip wędrownych odpowiedzialnych za poszczególne regiony Polski. To także członkowie rodzin, które papież Franciszek posłał na misje ad gentes oraz odpowiedzialni najstarszych wspólnot neokatechumenalnych w Polsce. Wśród nich Józef i Halina Polewscy z Konina; odpowiedzialni najstarszej wspólnoty w diecezji włocławskiej, moi czcigodni, kochani rodzice.

„Ewangelizujcie miłością!” – nawoływał zebranych Ojciec Święty. Czy papież Franciszek wie, że ostatnio jedną z jego wypowiedzi najchętniej cytowanych przez neokatechumenów  jest korelująca z powyższym wezwaniem sentencja: „Jeśli już nie możecie inaczej, głoście Chrystusa słowem!”?

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki