Logo Przewdonik Katolicki

Zbroja i ostoja

Barbara Sawic

Do programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w parafii św. Marii Magdaleny w Grabkowie (dekanat kowalski) wpisano w tym roku uroczystość związaną z 75-leciem krótkiego wojennego pobytu w tej parafii ks. Stefana Wyszyńskiego.

Z tej okazji, na zaproszenie proboszcza ks. Dariusza Lewandowskiego, do Grabkowa przybył biskup włocławski Wiesław Mering. Sprawował on Mszę św. w intencji zachowania w Polsce pokoju i sprawiedliwości. Wśród wiernych obecni byli druhowie OSP, członkowie władz gminy Kowal i powiatu włocławskiego. Na początku liturgii, po powitaniu księdza biskupa i wiernych, ks. Lewandowski przedstawił genezę i wydarzenia z pobytu ks. Stefana Wyszyńskiego w Grabkowie. Opuścił on Włocławek 5 listopada 1939 r., na polecenie biskupa sufragana Michała Kozala i rektora WSD we Włocławku ks. Henryka Kaczorowskiego. Kilka godzin później do jego mieszkania wtargnęło Gestapo. W Grabkowie proboszczem był ks. Michał Szwabiński, kolega ks. Wyszyńskiego z lat seminaryjnych. Niestety, po dziesięciu dniach kapłan musiał zbiec z tego miejsca, po otrzymaniu informacji, że w pobliskich Czerniewicach poszukiwali go niemieccy żandarmi. Odwieziony powozem na stację kolejową w Krośniewicach, wyjechał do Wrociszewa nad Wartą, do ojca. To była już druga tzw. ostatnia chwila na ratunek; 16 listopada żandarmi przeprowadzili przeszukanie plebanii w Grabkowie.
Wspominając w kazaniu dramatyczne wydarzenia z powojennych losów Prymasa Tysiąclecia ks. bp Mering ukazał dowody jego patriotyzmu, gotowości do poświęceń dla Polski i Kościoła. Mając wzorce postaw takich mężów Kościoła jak prymas Stefan Wyszyński czy abp Antoni Baraniak, współcześnie zbyt rzadko się do nich odwołujemy – tłumaczył. Ilu z nas jest gotowych okupić wierność Kościołowi i Ojczyźnie pozbawieniem wolności, uwięzieniem, cierpieniem? W nawiązaniu do nadchodzącego jubileuszu 1050-lecia chrześcijaństwa w Polsce, biskup włocławski ukazał rozmiar i konsekwencje oddalania się Polaków od wiary, wartości, do respektowania których zobowiązaliśmy się my, nasi ojcowie i dziadkowie, składając w 1966 r., podczas obchodów milenium chrześcijaństwa, Jasnogórskie Śluby Narodu. Jakim echem powróci do nas apel ks. bp. Meringa, wzywającego: „Złu w każdej jego postaci wypowiadajmy zdecydowane Non possumus!”? Czy weźmiemy sobie do serca jego słowa o tym, że heroiczna wiara, męstwo wobec przeciwności i prześladowań, miłość i nadzieja Prymasa Tysiąclecia  powinny być dla nas wzorem bezgranicznej ufności i zaufania Bogu?
Po otrzymaniu błogosławieństwa pasterskiego zgromadzeni odśpiewali hymn Boże, coś Polskę. Na prośbę córek śp. Feliksa Zdanowskiego (to on 15 listopada 1939 r. odwiózł ks. Wyszyńskiego z Grabkowa na stację kolejową do Krośniewic), w obecności ks. Dariusza Lewandowskiego i wiernych, ks. bp Mering odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą wojenny pobyt w parafii Grabkowo przyszłego prymasa Polski i sługi Bożego. Tablica jest umieszczona na zewnętrznej elewacji plebanii. Wykonano ją w Zakładzie Kamieniarskim Wandy Delewskiej w Czerniewicach. Autorem medalionu  z wizerunkiem sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego jest Stanisław Mystek, rzeźbiarz z Poznania.
Następnie wszyscy przeszli w procesji do figury Matki Bożej Niepokalanej. Jest to wotum miejscowych wiernych za odzyskanie niepodległości przez Polskę. Składaniu kwiatów przez przedstawicieli władz samorządowych i OSP Grabkowo towarzyszył dźwięk werbla. I kolejne miejsce pamięci: tablica ku czci strażaków poległych podczas wojny 1920 r. i w latach II wojny światowej. I znów kwiaty, cicha modlitwa.
Na zakończenie uroczystości w miejscowym gimnazjum odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada. Wystąpili uczniowie przygotowani przez Helenę Dezor, nauczycielkę historii, oraz orkiestra OSP w Grabkowie. W finałowym polonezie, brawurowo, z fantazją, zaprezentowali się uczniowie klasy III SP w Więsławicach. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki