Logo Przewdonik Katolicki

Miejmy już dziś udział w niebie!

Błażej Tobolski
Fot.

Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi i pozwólmy, by pociągali nas ku spotkaniu z Bożą miłością. Nie zapominajmy też o gorącej modlitwie za wszystkich wiernych zmarłych, którzy potrzebują jeszcze Bożego miłosierdzia zachęcał wiernych abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

– Ożywmy naszą duchową więź ze świętymi i pozwólmy, by pociągali nas ku spotkaniu z Bożą miłością. Nie zapominajmy też o gorącej modlitwie za wszystkich wiernych zmarłych, którzy potrzebują jeszcze Bożego miłosierdzia – zachęcał wiernych abp Stanisław Gądecki w uroczystość Wszystkich Świętych.

Arcybiskup przewodniczył 1 listopada Mszy św. sprawowanej na cmentarzu w podpoznańskim Skórzewie, którą poprzedziła procesja i nabożeństwo żałobne. Podczas liturgii poświęcił on również gruntownie odnowioną kaplicę cmentarną pw. Chrystusa Króla należącą do skórzewskiej parafii pw. św. Marcina i św. Wincentego.

 

Zwrot ku niebu

W wygłoszonej homilii abp Gądecki przypomniał, że chociaż przychodzimy na cmentarze, aby modlić się za bliskich, którzy nas opuścili i w ten sposób po raz kolejny wyrazić im naszą miłość, to uroczystość Wszystkich Świętych zaprasza nas najpierw do skierowania wzroku ku niebu. – Tego dnia bowiem Kościół raduje się, czcząc w jednej uroczystości zasługi wszystkich świętych, to znaczy tych, którzy już tutaj na ziemi stali się takimi, jakimi chciał ich mieć Bóg. Ich droga prowadziła najczęściej przez zwyczajne dni i codzienne czynności. Wielu, podobnie jak my, błądziło popełniając grzechy i szukając właściwej drogi do Boga, jednak w pewnym momencie dokonali decydującego zwrotu ku niebu – przekonywał arcybiskup.

 

Dziękujmy za świętych!

Przypomniał też, że tylko niewielką cząstkę tych, którzy osiągnęli świętość znamy z imienia, natomiast setki tysięcy świętych niekanonizowanych, przechowywanych jest w pamięci Bożej. – Dziękujmy Bogu za świętych ludzi wszystkich czasów! Dziękujmy za to, że sami nieraz nie wiedząc, na czym polega więź z Bogiem, dzięki przykładowi świętych możemy to zrozumieć. Nadawajmy dzieciom na chrzcie imiona świętych, oddając ich pod opiekę świętych patronów – apelował arcybiskup. Wezwał jednocześnie wszystkich zebranych na cmentarzu ludzi, by nie zapominali o tym, że sami już teraz mogą mieć udział w niebie przez życie sakramentalne, którego centrum stanowi Eucharystia oraz przez dar z samych siebie, wyrażający się w miłości braterskiej.

 

Z miłości do zmarłych

Z kolei w Dniu Zadusznym jesteśmy zaproszeni, o czym przypomniał kaznodzieja, do modlitwy za zmarłych cierpiących jeszcze w czyśćcu. – Prosimy za tymi, którzy w swoim życiu byli otwarci na Boga, ale w sposób niedoskonały, których pośmiertna droga do pełnej szczęśliwości wymaga oczyszczenia z resztek niedoskonałości, z wszelkiego zniekształcenia duszy – zaznaczył abp Gądecki. Podkreślił przy tym, że wytrwała modlitwa za zmarłych, ofiarowywanie za nich naszych codziennych cierpień i trudów oraz Mszy św. w ich intencji, do czego zachęca nas Kościół, jest wyrazem naszej miłości do nich.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki