Logo Przewdonik Katolicki

Za powołanych i powołania

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Ponad pół tysiąca członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich jednego z najliczniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowało do Matki Bożej Licheńskiej. Wspólnie z pątnikami modlił się bp Krzysztof Wętkowski.

Ponad pół tysiąca członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich – jednego z najliczniejszych w archidiecezji gnieźnieńskiej – pielgrzymowało do Matki Bożej Licheńskiej. Wspólnie z pątnikami modlił się bp Krzysztof Wętkowski.

Do licheńskiego sanktuarium wraz ze swoimi duszpasterzami pojechali wierni z Damasławka, Opatówka, Żnina, Piasek, Barcina, Janikowa, Wągrowca, Inowrocławia, Zagórowa, Juncewa, Mogilna, Witkowa, Żydowa, Pyzdr, Rogowa i Gniezna. Przed południem wysłuchali świadectwa jednego z kleryków gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz wykładu ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego, wykładowcy w Papieskim Instytucie Jana Pawła II w Rzymie nt. powołania do kapłaństwa w perspektywie świadectwa Jana Pawła II. Po południu zaś odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. sprawowana w licheńskiej bazylice pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, który przypomniał w homilii, że dar powołania nie jest darem osobistym, który można zatrzymać dla siebie, ale jest darem, który powołany otrzymuje, aby mógł służyć całej wspólnocie wierzących, dlatego tak ważna jest troska i modlitwa tej wspólnoty zarówno o budzenie i wzrastanie powołań, jak i ich trwałość i świętość. Zadanie to – jak dodał – w sposób szczególny realizuje Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich, które służy modlitewną i materialną pomocą młodym ludziom przygotowującym się do kapłaństwa. –Dzisiaj w imieniu wszystkich księży dziękuję za waszą modlitwę, waszą pomoc i wasz przykład wiary – mówił bp Wętkowski. Przestrzegał również przed zniechęceniem i użalaniem się nad trudnościami, które niewątpliwie istnieją, a które przezwyciężyć można, diagnozując problem i działając. – Nie wolno nam załamywać rąk – mówił, dodając, że pierwszą i zarazem najskuteczniejszą odpowiedzią na trudności jest życie prawdziwie chrześcijańskie całej wspólnoty: rodzin, osób świeckich, biskupów i duchownych. To ono jest fundamentem i gwarantem, że powołania będą nie tylko wzrastać, ale że pozostaną także trwałe. Kilka słów do uczestników pielgrzymki skierował także prymas Polski abp Wojciech Polak. W krótkim liście podziękował członkom stowarzyszenia za ich wyjątkową posługę i podtrzymywany charyzmat. „W obecnym czasie, kiedy serca młodych ludzi poddawane są wymagającym próbom, wasze ewangeliczne świadectwo staje się jeszcze bardziej konieczne” – napisał.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki