Logo Przewdonik Katolicki

Szekspir w Gdańsku

Natalia Budzyńska
Fot.

Po raz pierwszy spektakle wystawiane podczas międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego organizowanego w Gdańsku od kilkunastu lat prezentowane będą na scenie nowo powstałego Teatru Szekspirowskiego. Nowoczesnego, lecz odwołującego się do tradycji działającego w tym miejscu teatru elżbietańskiego sprzed czterech wieków.

 

Istnienie w Gdańsku w XVII w. sceny elżbietańskiej to sprawa problematyczna. Jednak myśli tej uczepił się ponad dwadzieścia lat temu prof. Jerzy Limon, założyciel Fundacji Teatrum Gedanense. To dzięki jego fascynacjom od lat goszczą w Gdańsku zespoły teatralne z całego świata grające sztuki Szekspira. Ale najważniejszym celem fundacji było od początku wybudowanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, sceny elżbietańskiej, jaka według prof. Limona istniała tutaj w XVII w. Co w tym niezwykłego? Otóż fakt, że jeśli to prawda, to byłaby to jedyna scena typu elżbietańskiego isniejąca w tym czasie poza Wyspami Brytyjskimi. Profesor twierdzi też, że na tej właśnie scenie były grywane sztuki Szekspira jeszcze za jego życia przez trupy teatralne z Niemiec i Anglii. Fundacja dopięła swego: 20 września 2014 r. miało miejsce otwarcie nowej sceny: Teatr Szekspirowski łączy w sobie przeszłość z nowoczesną bryłą. Stanie się centrum szekspirowskim w Polsce. 

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki