Logo Przewdonik Katolicki

Wszystko z Bogiem, nic bez Niego

Barbara Sawic
Fot.

Czas przygotowań spotkania Ojca Świętego Franciszka z młodzieżą w Krakowie absorbuje. Jest wymagający tak samo, jak finalne dwa tygodnie. Trudno powiedzieć, ilu duchownych i świeckich w Polsce pracuje nad projektami, których celem jest wprowadzenie Kościoła w atmosferę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, którym patronują św. Jan Paweł II i św. Faustyna. Kulminacja wydarzenianastąpi w dniach 3031 lipca 2016 r.

Czas przygotowań spotkania Ojca Świętego Franciszka z młodzieżą w Krakowie absorbuje. Jest wymagający tak samo, jak finalne dwa tygodnie. Trudno powiedzieć, ilu duchownych i świeckich w Polsce pracuje nad projektami, których celem jest wprowadzenie Kościoła w atmosferę Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, którym patronują św. Jan Paweł II i św. Faustyna. Kulminacja wydarzenia  nastąpi w dniach 30–31 lipca 2016 r.

W sobotę 13 września, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Meringa, w Kurii Diecezjalnej odbyło się spotkanie Diecezjalnego Centrum ŚDM we Włocławku (pełny skład osobowy DC zaprezentujemy za tydzień). Po powitaniu i wspólnej modlitwie w intencji Światowych Dni Młodzieży wystąpił ks. prałat Artur Niemira, koordynator diecezjalny ŚDM. Określił on cele i zadania Centrum, kładąc nacisk na aktywizowanie wiernych do prac na rzecz swoich parafii w ramach przygotowań do wydarzenia. Chodzi zwłaszcza o formację duchową  dla umocnienia wiary młodzieży, ale także ludzi starszych, rodzin i chorych. Przykładem głębokiego przeżywania wiary – wspomniał ks. Niemira – były wydarzenia związane z peregrynacją po diecezji Krzyża ŚDM i kopii ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

 

Łaska i sprawdzian

Teraz wyzwaniem jest wszechstronne przygotowanie tzw. tygodnia misyjnego, czyli Dni w Diecezji poprzedzających ŚDM. Musimy być dobrze przygotowani na godne i serdeczne przyjęcie co najmniej 4 tys. młodych obcokrajowców. Będą oni przebywać w wielu naszych rodzinach, peregrynować do diecezjalnych miejsc kultu świętych i błogosławionych, uczestniczyć w dziełach miłosierdzia. Za ks. Niemirą przypomnę, że hasłem diecezji włocławskiej podczas Dni w Diecezji jest „Miłosierdzie”. Tym większe jest nasze zobowiązanie do uwzględnienia w programie przedsięwzięć upowszechniających kult Miłosierdzia Bożego i z zakresu działalności charytatywnej. Goście wezmą również udział w wydarzeniach kulturalnych i we wspólnej zabawie. Wszystko to należy przygotować; kierunki działania są ustalone.

Omawiając szczegóły akcji „Bilet dla brata” (projekt polskich wolontariuszy ŚDM, którego celem jest utworzenie dzieła pomocy młodzieży ze Wschodu, której nie stać na przyjazd do Polski w 2016 r.), ks. Niemira zaakcentował: każdy z nas może im w tym pomóc! Dar serca mogą przekazać osoby prywatne, parafie, szkoły, instytucje, firmy. Na ten cel będzie przekazany dochód ze sprzedaży albumu muzycznego Miłość mi wszystko wyjaśniła i innych gadżetów (zob. www.biletdlabrata.pl). Symbolicznym przejawem włączenia się diecezji włocławskiej w akcję „Bilet dla brata” było przyjęcie przez ks. bp. Wiesława Meringa wręczonej mu ikony św. Jana Pawła II, napisanej we lwowskiej pracowni ikon.

 

Myśl ku Chrystusowi

W wystąpieniu do „drogich młodych przyjaciół” ksiądz biskup określił Światowe Dni Młodzieży jako przejaw wielkiej intuicji papieża Jana Pawła II, fenomen powołany do istnienia nie dla papieskiego kaprysu, lecz w odpowiedzi na pragnienie rzesz młodych chrześcijan z całego świata. ŚDM to niezmiennie ważny wymiar działalności Kościoła, szansa na zobaczenie przez młodych Kościoła żywego, usłyszenia orędzia Chrystusa i doświadczenia wspólnoty ludzi zebranych wokół przesłania Ewangelii, celebracji sakramentów. Dla wielu ludzi dziś już dojrzałych, uczestników wcześniejszych ŚDM było to silne przeżycie, do którego wracają w myślach, w modlitwie, by odnajdywać sens swojego życia. Młodzież świata, kierując myśl ku Chrystusowi, „biegła” do Jana Pawła II, mimo że stawiał jej wymagania; tak samo do Benedykta XVI. W roku 1050-lecia chrztu Polski chce wyrazić bliskość z Ojcem Świętym Franciszkiem także młodzież z krajów byłego ZSRR. Przyłączając się do akcji „Bilet dla brata”, sprawimy, że i ona będzie razem z papieżem patrzeć na Chrystusa jako „drogę i prawdę, i życie” (por. J. 14). Ks. bp Mering zaapelował o aktywność ewangelizacyjną świeckich, za przykład dając wspólnotę „Drzewo Życia” z parafii Lubicz Górny (jej lider Marcin Iżyk był jednym z uczestników spotkania, później złożył świadectwo o pracy wspólnoty). Pasterz diecezji, którego wzywały inne obowiązki w diecezji, na zakończenie wystąpienia udzielił błogosławieństwa Diecezjalnemu Centrum ŚDM.

 

Stan przygotowań

Z kolei ks. Artur Niemira przedstawił strukturę Centrum oraz księży stojących na czele poszczególnych sekcji. Logistycznej przewodniczy ks. prałat Radosław Nowacki; multimedialnej (tymczasowo)  ks. Niemira. Sekcji wolontariatu – ks. Krzysztof Stawicki; pastoralnej, czyli przygotowującej inicjatywy duszpasterskie – ks. Przemysław Pilarski i ks. Marcin Sadownik. Sekcję modlitewną prowadzi ks. Jacek Makowski, reklamową, tj. przygotowującą materiały propagujące ideę ŚDM, ks. Łukasz Ściślewski, a sekcję muzyczną ks. Mateusz Kuliński. Księża kolejno zreferowali zadania „swoich” sekcji, przedłożyli propozycje inicjatyw. Należy ufać, że w przygotowanie „Dni w Diecezji” włączą się lokalne społeczności i samorządy, współpracując m.in. w zakresie logistyki, transportu, zakwaterowania, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i kultury. W różnych miejscach diecezji powstaną centra modlitwy i adoracji. Kwestią czasu jest utworzenie strony internetowej ŚDM w diecezji włocławskiej; platformą komunikacji młodych użytkowników jest fanpage na Facebooku. Upowszechnianiu idei ŚDM z pewnością przysłużą się ulotki i filmy.

Jeśli komuś się wydaje, że do spotkania w 2016 r. jest jeszcze wiele czasu, to w pewnym sensie się myli. Skala przedsięwzięcia jest ogromna, a cel najszczytniejszy. Wrześniowe spotkanie Diecezjalnego Centrum ŚDM nie było inauguracją jego pracy; ta trwa już od roku. Centra lokalne działają w wielu parafiach; za ich przykładem podążają nowe. Dziękujmy Bogu za duszpasterzy i młodzież, za wszystkich ludzi świadomych tego, że czasu, także „wolnego”, nie należy marnować. Przecież jest on nam podarowany przez Boga jako czas łaski i mobilizacji.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki