Logo Przewdonik Katolicki

Bazylika w Szamotułach

Błażej Tobolski
Fot.

Do czterech bazylik mniejszych archidiecezji poznańskiej, czyli katedry poznańskiej, sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia, fary poznańskiej i kolegiaty pw. św. Mikołaja w Lesznie, dochodzi teraz piąte miejsce szczególnej łaski: bazylika mniejsza w Szamotułach zaznaczył abp Gądecki.

– Do czterech bazylik mniejszych archidiecezji poznańskiej, czyli katedry poznańskiej, sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia, fary poznańskiej i kolegiaty pw. św. Mikołaja w Lesznie, dochodzi teraz piąte miejsce szczególnej łaski: bazylika mniejsza w Szamotułach – zaznaczył abp Gądecki.

Szamotulska kolegiata pw. Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa otrzymała tytuł bazyliki mniejszej (basilica minor) na prośbę arcybiskupa skierowaną do Stolicy Świętej. Dekret watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podnoszący kolegiatę do tej godności, wydany w maju br., odczytał, w obecności metropolity, ks. kanonik Andrzej Grabański, prepozyt kapituły kolegiackiej w Szamotułach i proboszcz szamotulskiej parafii w latach 2004–2012. Uroczystość ta odbyła się 20 września, w dzień 44. rocznicy koronacji przez kard. Stefana Wyszyńskiego, otaczanego tu kultem cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Fakt ten podkreślił obecny proboszcz bazyliki ks. kanonik Mariusz Marciniak. – Wierzę głęboko, że to dzięki ingerencji Maryi, Matki Jezusa, dziś możemy się cieszyć i być dumni z wyniesienia kolegiaty do godności bazyliki mniejszej. Dziękujemy Ci, Maryjo! – przyznał ks. Marciniak, dodając, że od tego dnia w parafii obecny jest również św. Jan Paweł II w znaku relikwii krwi.

Natomiast abp Gądecki w wygłoszonej homilii wyjaśnił, że bazylika mniejsza to tytuł honorowy nadawany niektórym kościołom ze względu na ich znaczenie historyczne i religijne, przyrównujący je do bazylik większych Rzymu, czyli kościołów papieża i podkreślający ich ściślejszy związek z katedrą św. Piotra. Arcybiskup ustanowił również dodatkowy dzień odpustu przysługujący bazylice mniejszej w Szamotułach, wyznaczając go właśnie na 20 września. Ponadto wierni nawiedzający tę świątynię będą mogli uzyskać odpust zupełny w dzień liturgicznej celebracji tytułów kościoła, czyli 8 maja i w ostatnią niedzielę sierpnia, a także w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz w dzień wspominający nadanie tytułu i godności bazyliki (26 maja). Każdy wierny będzie też mógł wybrać sobie jeden dzień w roku, kiedy przyjmie w tej bazylice dar odpustu zupełnego. – W tym historycznym momencie, w którym wskazujemy na bazylikę jako na szczególne miejsce miłosierdzia Bożego, miejsce przebaczenia, miejsce, w którym człowiek z powrotem odzyskuje godność dziecka Bożego, chciałbym bardzo serdecznie podziękować Ojcu Świętemu Franciszkowi za jego hojność w stosunku do szamotulskiej kolegiaty – podkreślił abp Gądecki.

 

 


 

Kolegiata szamotulska, jeden z najbardziej monumentalnych gotyckich kościołów Wielkopolski, została wzniesiona w pierwszej połowie XV w. Jest ona również sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Szamotuł Panią, czczonej tu od pierwszej połowy XVII w.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki