Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka u źródeł kultury europejskiej

Natalia Budzyńska
Fot.

Festiwal Muzyki Dawnej w Jarosławiu to przede wszystkim spotkanie nie tylko z muzyką, ale i z ludźmi. Niezwykły rytm codziennych koncertów oraz liturgii w zabytkowych wnętrzach jarosławskich świątyń pozostawia niezwykłe odczucia obcowania z sacrum.

 

Jarosław, miasteczko nad Sanem, daleko na rubieżach południowo-wschodniej Polski, w średniowieczu miejsce, gdzie pokojowo stykały się trzy kultury: polska, ruska i żydowska. Jarmarki, które odbywały się tu w XVI i XVII w. należały do największych w Polsce, a nawet w całej Europie. To właśnie na tych słynnych jarmarkach Wschód spotykał Zachód, a Północ – Południe. Wymieniano się nie tylko towarami, ale i muzyką, tradycjami. Do dzisiaj widać ślady po tamtych bogatych w kulturę czasach: ciekawa architektura kamienic, klasztory, cerkwie, synagogi, a nawet nazwy ulic: Tatarska, Ormiańska, Węgierska. Raz w roku, w połowie sierpnia, Jarosław staje się centrum muzyki dawnej, muzyki źródeł, muzyki korzeni europejskich. Za każdym razem jest to niezapomniany tydzień, bogaty przede wszystkim duchowo. Ponieważ okazuje się korzenie tkwią głęboko w chrześcijaństwie. Dlatego Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” choć zakłada równowagę pierwiastka sakralnego i świeckiego, to jednak przede wszystkim w programie przedstawia muzykę sakralną. Ale czasu jest dużo, kiedy zanurzyć się w festiwalowy rytm, to znajdzie się chwila na modlitwę, Mszę św., liturgię godzin, na chorał gregoriański, na śpiewy starocerkiewne, a także na ludowe biesiadowanie przy karafce wina i przytupy. Można jeszcze nakarmić swój intelekt, uczestnicząc w spotkaniach i debatach z filozofii muzyki czy historycznego wykonawstwa. 

 

Pełne teksty artykułów „Przewodnika Katolickiego” w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki