Logo Przewdonik Katolicki

Muzyka w paradyskim raju

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Mury pocysterskiego klasztoru w Paradyżu-Gościkowie po raz dwunasty staną się przestrzenią dla muzyki średniowiecza, baroku i renesansu. Festiwal Muzyka w Raju daje możliwość posłuchania repertuaru nigdzie indziej nie prezentowanego.

Mury pocysterskiego klasztoru w Paradyżu-Gościkowie po raz dwunasty staną się przestrzenią dla muzyki średniowiecza, baroku i renesansu. Festiwal „Muzyka w Raju” daje możliwość posłuchania repertuaru nigdzie indziej nie prezentowanego.

Paradyski festiwal na dobre wpisał się już w kalendarz najciekawszych artystycznych przedsięwzięć na terenie naszego kraju. To wyjątkowa okazja dla melomanów do odkrycia brzmienia muzyki dawnej, a dla samych artystów możliwość podjęcia współpracy z muzykami, z którymi dotychczas nie grali. Odbywające się w połowie sierpnia, w samym środku ziemi lubuskiej, muzyczne wydarzenie nie mogło znaleźć lepszej scenerii niż klasztor i przylegający do niego kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Marcina Biskupa, malowniczo położony wśród ogrodów i sadów w Gościkowie, w połowie drogi między Świebodzinem a Międzyrzeczem. Pocysterski zespół klasztorny, w którym obecnie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne, nie tylko należy do najwspanialszych zabytków sakralnych w Polsce, ale stał się przyczynkiem do sformułowania nazwy samego przedsięwzięcia. Przybyli tutaj w 1234 r. cystersi nazwali nowy klasztor Paradisus Sanctae Mariae – Raj Matki Bożej. Od 2003 r., w dostojnych murach barokowego kościoła, melomanii – dzięki niepowtarzalnemu urokowi miejsca i nocnej porze koncertów – mogą wysłuchać muzyki dawnej, wykonywanej w międzynarodowej obsadzie. Do paradyskiego festiwalu przylgnęła nazwa „kameralny” nie tylko z uwagi na prezentację form muzycznych o niewielkich rozmiarach, ale niemałe względy pozamuzyczne – rozmiar i kształt kościoła i możliwość uzyskania właściwej akustyki.

 

Muzyczny wachlarz artystyczny

W tym roku, w czasie dziewięciu festiwalowych dni, 16–24 sierpnia, odbędzie się aż dwadzieścia siedem koncertów, podczas których dominować będzie muzyka średniowiecza i baroku. Nie zabraknie jednak miejsca dla muzyki renesansu oraz XVIII i XIX w. Wśród zaproszonych przez Fundację Muzyki Dawnej „Canor” muzyków zainteresowani usłyszą „stałych bywalców” paradyskiego święta muzyki, Bolette Roed i Alexis Kossenko. Wierni uczestnicy festiwalu wiedzą, że francuski flecista i dyrygent Alexis Kossenko oraz Bolette Roed, ekspertka w grze na historycznych i współczesnych fletach prostych, zapewniają niesamowite, muzyczne przeżycia. Pojawią się też artyści specjalizujący się w muzyce dawnej, którzy zgłębiają jeszcze tajniki wiedzy muzycznej, ale są już rozpoznawalni na arenach międzynarodowych, jak Komalé Akakpo, niemiecki muzyk grający na różnych odmianach cymbałów, Gwennaëlle Alibert, francuska klawesynistka, członkini wielu zespołów muzyki dawnej, występująca w Szwajcarii i we Francji, Fredrik From – szwedzki skrzypek barokowy i koncertmistrz wielu orkiestr, Angélique Mauillon, francuska harfistka, Norbert Rodenkirchen, niemiecki flecista specjalizujący się w wykonywaniu muzyki średniowiecznej, czy Benjamin Scherer Quesada, hiszpański skrzypek.

Nie zabraknie też zespołów, założonego w ubiegłym roku podczas XI festiwalu Ground Floor niemieckiego zespołu muzyki średniowiecznej La Mouvance oraz barokowej formacji Les Ambassadeurs. Paradyskie muzyczne spotkanie wzbogacą też Polacy – poznańska klawesynistka Dagmara Kapczyńska oraz związana z festiwalem od pierwszej edycji, wieloletnia klawesynistka orkiestry Arte dei Suonatori Joanna Boślak-Górniok. W tym roku wystąpi jako solistka, akompaniatorka oraz liderka nowej formacji, która zainauguruje swoją działalność w Paradyżu. Koncerty pod względem zróżnicowania muzyków i instrumentów zapowiadają się więc bardzo interesująco.


Szansa na kulturę

Swoistą uwerturą festiwalu można nazwać „Przedsionek Raju”, czyli cykl koncertów poprzedzających główne sierpniowe wydarzenie muzyczne i mający w tym roku swoją kontynuację aż do 17 września. Pierwsze przedpremierowe koncerty organizatorzy „Muzyki w Raju” zainaugurowali dwa lata temu. Na muzycznej mapie znalazły się miejsca, w których brzmiały już dźwięki muzyki dawnej, ale pojawiły się i nowe. Z wirtuozami średniowiecznych i barokowych instrumentów będzie można spotkać się podczas trzydziestu pięciu koncertów w miastach i miasteczkach ziemi lubuskiej, Dolnego Śląska oraz po raz pierwszy Wielkopolski, m.in. w Brodach, Żaganiu, Kożuchowie, Rokitnie, Międzyrzeczu, Zielonej Górze, Poznaniu. Koncertowe miejsca – ratusz, pałac, kościół, zbór czy galeria – pozwolą zachować specyficzny klimat muzyki średniowiecznej i barokowej, która wybrzmi za pomocą takich instrumentów jak cymbały, wiolonczela, flet, gitara barokowa. Przed melomanami wystąpią: Bolette Roed, Joanna Boślak-Górniok, Komalé Akakpo, Étienne Galletier i Elena Andreyev. Serce festiwalu bije jednak w pocysterskim opactwie, na ziemi lubuskiej, bo jak zaznacza Cezary Zych, dyrektor festiwalu: „Ziemia lubuska i podobne do niej krainy mają jednak pewną bardzo ważną właściwość, bez której muzyka dawna dzisiaj nie miałaby sensu. Tutaj można wciąż odnaleźć ciszę, tę ciszę z przeszłości. Ciszę, w której dźwięk nabiera innego, mniej prozaicznego sensu. Nie może przemknąć niezauważony bądź niezrozumiany. Ciszę, której musimy się na nowo uczyć. Coś, co z perspektywy rozpędzonej i głośnej cywilizacji spycha ziemię lubuską na prowincjonalny margines, z perspektywy kultury daje jej szansę na niesłychany rozwój, szansę, którą szkoda byłoby przeoczyć i zmarnować”. Nie wiadomo, co na trwający już dwanaście lat projekt powiedzieliby założyciele opactwa – cystersi. Ostatni zakonnicy opuścili to miejsce w wyniku kasaty w 1834 r. i nigdy już tutaj nie powrócili. Paradyż żyje dziś przede wszystkim modlitwą kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Warto odwiedzić klasztorny kompleks i posłuchać muzyki średniowiecznych i barokowych twórców, nawet tych mniej znanych. Ci, którzy nie dotrą tutaj osobiście, mogą skorzystać z możliwości, jakie dają mass media. Część koncertów będzie transmitowana w Programie 2 Polskiego Radia i w internecie.

 

 

Dokładny program obu wydarzeń muzycznych można znaleźć na stronie: www.muzykawraju.pl.

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki