Logo Przewdonik Katolicki

Promieniowanie świętości

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Cztery ołtarze, cztery wezwania do wiernych uczestniczących w uroczystej procesji Bożego Ciała w Krakowie, które przekazali krakowscy biskupi. To również słowa do nas wszystkich.

Procesja rozpoczęła się Mszą św. w katedrze na Wawelu, po niej  przeszła tradycyjnie w stronę bazyliki Mariackiej. Cztery ołtarze umiejscowiono przy czterech świątyniach. Pierwszy przy Krzyżu Katyńskim przy kościele św. Idziego. Drugi przy kościele Świętych Piotra i Pawła na ul. Grodzkiej, trzeci już na samym Rynku Głównym przy kościele św. Wojciecha. Ostatni przygotowano przy bazylice Mariackiej.

 

Projekt „Promieniowanie świętości”

Główne myśli tegorocznych ołtarzy nawiązywały do przeżytej w kwietniu kanonizacji św. Jana Pawła II. Nadano im tytuł przewodni: „Promieniowanie świętości”. Przy każdym ołtarzu, po wezwaniu do modlitwy wypowiedzianym przez celebransa (według obrzędów), dodawana była intencja modlitewna związana z tematem rozważanym przy danym ołtarzu. Uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się Mszą św. na Wawelu, po której procesja przeszła Drogą Królewską w stronę bazyliki Mariackiej. Przy ostatnim z ołtarzy homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz. – Dziś chcemy przeprosić eucharystycznego Jezusa za sprzeniewierzanie się Jego przykazaniu miłości, za grzech podziałów i kłótni nie tylko w życiu społecznym i politycznym, ale także w naszym życiu osobistym, na co dzień. Chcemy przeprosić za grzech podziałów w Kościele, wśród wierzących – rozpoczął metropolita.

 

W jedności z lekarzami

W najważniejszej części swojej wypowiedzi kardynał odniósł się do szeroko komentowanej w mediach sprawy związanej z klauzulą sumienia lekarzy. Wyraził on jedność z tymi, którzy swoją deklarację ofiarowali Janowi Pawłowi II: – Nie godzi się ograniczać lekarzom konstytucyjnego prawa do klauzuli sumienia, bo na nim opiera się porządek moralny. Biskupi polscy, przytaczając słowa z encykliki Evangelium vitae przypomnieli ostatnio, że „kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (n. 74) – mówił w swojej homilii metropolita. 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki