Logo Przewdonik Katolicki

Bądźmy razem!

Kamila Tobolska
Fot.

Tysiące poznaniaków i Wielkopolan: dzieci, rodzice i dziadkowie, byli tego dnia, tak jak głosiło hasło festynu zorganizowanego w Dniu Dziecka przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej, po prostu razem.

Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka odbył się na Ostrowie Tumskim już po raz siódmy. Jak zwykle został on zorganizowany z ogromnym rozmachem i obfitował w przeróżne atrakcje. Również tradycyjnie wspólne świętowanie poprzedziła Msza św. sprawowana w poznańskiej katedrze, tym razem pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla. − Drodzy rodzice, dziadkowie, dbajcie o modlitwę rodzinną. Festyn ma hasło „Bądźmy razem!”, proszę więc, bądźmy razem na wspólnych modlitwach w naszych domach − apelował bp Bryl.

 

Nie tylko zabawa

Jak podkreśla w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. kanonik Waldemar Hanas, dyrektor poznańskiej Caritas, festyn to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu razem z bliskimi osobami, zwłaszcza z rodziną. − Niestety, współcześnie coraz częściej zanikają relacje społeczne i międzyludzkie, ludzie oddalają się od siebie. Tym bardziej przyświeca więc nam hasło, które ma zachęcać do bycia razem – zaznacza ks. Hanas. Jednocześnie zauważa, że festyn to nie tylko zabawa, ale również możliwość zatroszczenia się o siebie dzięki alejce prozdrowotnej, w której, dzięki współpracy z Wydziałem Zdrowia Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, można skorzystać z darmowych badań profilaktycznych i porad lekarzy. − Festyn daje także okazję do podzielenia się z drugim człowiekiem. Umożliwia to np. krwiobus. Do puszek oraz poprzez loterię zbieramy też datki na remont nowego budynku naszego Domu Dziecka w Lesznie – wyjaśnia dyrektor poznańskiej Caritas. Dzięki sponsorowi strategicznemu firmie Biedronka, żadne dziecko nie wróciło z festynu bez upominku. Przygotowano bowiem 10 tys. paczek dla najmłodszych.

 

Solidarni z Chinami

Jedną z festynowych propozycji było miasteczko przygotowane przez Diakonię Misyjną Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej w ramach akcji „Mejd in Czajna”. − Zaprosiliśmy podczas niej wszystkie dzieci do budowania chińskiego muru solidarności z Kościołem w Chinach. Każde dziecko mogło też odcisnąć swoją rączkę na cegiełce i napisać na niej swoje imię, a przechodzących przez bramę w murze prosiliśmy o wspólne odmówienie modlitwy Zdrowaś Maryjo w intencji chrześcijan w Chinach. Wśród licznych atrakcji zdecydowanie wyróżniała się ogromna plansza do „Chińczyka”, na której dzieci same mogły stać się pionkami – opowiada Magdalena Roszak odpowiedzialna za Diakonię Misyjną. Akcja, która przebiegała pod hasłem: „Módl się, Pan-da!”, miała też na celu zebranie środków na sfinansowanie pobytu na letnich rekolekcjach oazowych w Krościenku 11 chińskich chrześcijan (więcej na www.poznan.oaza.pl/misje).

  

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki