Logo Przewdonik Katolicki

Świece dla dzieci

Błażej Tobolski
Fot.

W pierwszą niedzielę Adwentu, 2 grudnia, po raz czternasty rusza ogólnopolska akcja Caritas Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W tym roku przebiega ona pod hasłem: Edukacja szansą dzieci ubogich. Nabywając przez cały Adwent świece Caritas, aby potem zapalić je na wigilijnym stole, wspieramy dzieci z rodzin ubogich, pochodzące także z naszych parafii. 180 tysięcy...

W pierwszą niedzielę Adwentu, 2 grudnia, po raz czternasty rusza ogólnopolska akcja Caritas „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. W tym roku przebiega ona pod hasłem: „Edukacja szansą dzieci ubogich”.

Nabywając przez cały Adwent świece Caritas, aby potem zapalić je na wigilijnym stole, wspieramy dzieci z rodzin ubogich, pochodzące także z naszych parafii.

180 tysięcy świec
Dochód ze sprzedaży świec przeznaczany jest w archidiecezji poznańskiej na dofinansowanie wakacji dla dzieci, których organizatorami są m.in. właśnie poszczególne wspólnoty parafialne. – W ubiegłym roku rozprowadziliśmy ok. 140 tys. małych i 40 tys. dużych świec. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom (wraz z ofiarami ze skarbonek wielkopostnych i paschalików wielkanocnych zebraliśmy pół miliona złotych), mogliśmy dofinansować różne formy letniego wypoczynku ok. 10 tys. dzieci i całkowicie sfinansować go dla około tysiąca – mówi ks. Waldemar Hanas, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. – Żaden ze złożonych do nas wniosków o dofinansowanie nie pozostał bez odzewu, choć potrzeby są dużo większe; to bowiem jakieś 3 mln złotych – dodaje.

Tylko w parafiach
Warto także podkreślić, że jedynie parafie są upoważnione do rozprowadzania świec w ramach „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom”. Miejmy świadomość, że kupując je w jakichkolwiek innych miejscach nasze pieniądze z pewnością nie zostaną przekazane do Caritas. – Pomimo wzrostu kosztów produkcji świec ofiara za nie wynosi, podobnie jak to było w latach poprzednich, 4 zł za małą i 9 zł za dużą świecę. Z tej kwoty zawsze złotówka jest przeznaczana na potrzeby parafialnych zespołów Caritas – wyjaśnia ks. Hanas.

W akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” włącza się również organizacja charytatywna ewangelicko-augsburska – Diakonia i prawosławna – Eleos.

Kilogram dla bezdomnych
Caritas Archidiecezji Poznańskiej organizuje również we współpracy z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej szesnastą już świąteczną zbiórkę darów dla Polaków na Wileńszczyźnie. Natomiast w niedzielę 2 grudnia przeprowadzi w parafiach poznańskich i podpoznańskich wraz z Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zbiórkę żywności pod hasłem: „Kilogram dla Bezdomnych i Potrzebujących”. Uzyskane w ten sposób trwałe produkty żywnościowe zostaną przekazane do schronisk, jadłodajni dla bezdomnych.

Chcąc wspomóc dzieci za pośrednictwem Caritas, można również wysłać SMS o treści POMAGAM pod numer 72902 (koszt 2,44 z VAT).

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki