Logo Przewdonik Katolicki

Sto milionów w 10 lat!

Marcin Jarzembowski
Fot.

Caritas Diecezji Bydgoskiej świętowała 10-lecie swego istnienia. Z tej okazji mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji wysłuchali koncertu noworocznego w wykonaniu wielu artystów. Spotkanie w Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka miało również wymiar dobroczynny.

Caritas Diecezji Bydgoskiej świętowała 10-lecie swego istnienia. Z tej okazji mieszkańcy Bydgoszczy i diecezji wysłuchali koncertu noworocznego w wykonaniu wielu artystów. Spotkanie w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” miało również wymiar dobroczynny.

Caritas Diecezji Bydgoskiej na przestrzeni dziesięciu lat udzieliła pomocy sięgającej 100 mln zł. Organizacja na co dzień prowadzi m.in.: ośrodek adopcyjny, warsztat terapii zajęciowej, świetlicę opiekuńczo-wychowawczą czy pierogarnię. Realizuje także specjalne projekty i programy: „Skrzydła”, „Kromka chleba”, „Potrzebuję rodziców od zaraz” i „Podaruj kroplę miłości”.

 

Siła Kościoła

Dekada działalności organizacji charytatywnej stała się przede wszystkim okazją do wielkiego dziękczynienia. – Dla Caritas Diecezji Bydgoskiej najważniejszy był, jest i będzie człowiek. Żaden projekt, którego się podejmujemy, nie jest czymś wirtualnym, papierowym. To namacalne dzieło, za którym stoi człowiek potrzebujący – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Caritas nie mogłaby istnieć, gdyby nie setki wolontariuszy, ale i tysiące sponsorów, ludzi o wrażliwych sercach. – Do realizacji wielu przedsięwzięć potrzebne są osoby, które zechcą ofiarować swój czas, umiejętności, zdolności, wszelkie dary oraz talenty, którymi zostały obdarowane. Działamy na rzecz drugiego człowieka. Dziękujemy Panu Bogu za Jego błogosławieństwo oraz wsparcie. Bez Niego nic by się nie wydarzyło – dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Nie bez znaczenia w całym łańcuchu czynienia dobra są Parafialne Zespoły Caritas oraz Szkolne i Akademickie Koła Caritas. – Kiedy zbierzemy kilkudziesięciu proboszczów oraz świeckich, którzy stoją na czele tych zespołów, szybko przekonamy się o ogromie ich działania. Jednak na początku tego wszystkiego stoi biskup, który monitoruje, troszczy się, sprawdza, ale i wspiera. Stąd tak częsty udział naszego Pasterza w różnego rodzaju inicjatywach Caritas. To jest jedność Kościoła, która stanowi o Jego sile. O sile ludzi i ich wielkiej miłości – podkreślił kapłan.

 

Ogrom dobra

Na dużej scenie przed publicznością wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy, Orkiestra Symfoników Bydgoskich oraz Zespół Żuki w repertuarze coverów The Beatles – symfonicznie. – Nasz koncert jest podziękowaniem dla tych wszystkich, którzy przez lata tworzyli rodzinę Caritas. Przyczynili się do tego, iż te dziesięć lat było wytężoną, ciężką, ale jakże radosną służbą na rzecz drugiego człowieka – stwierdził ks. prałat Przybyła.

Podczas koncertu odbywała się też kwesta na rzecz państwa Ewy i Dariusza Grzeców, którzy na początku grudnia stracili w pożarze dom, a także Artura Mindy – od urodzenia dotkniętego porażeniem mózgowym. Środki zostaną przeznaczone na operację umożliwiającą mu swobodne poruszanie. – To spotkanie jest również wyrazem człowieczeństwa, które jest w potrzebie. Człowieczeństwa, do którego my, jako Caritas Diecezji Bydgoskiej, dążymy – zakończył dyrektor.

Według biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, Caritas od początku swego istnienia zajmowała szczególne miejsce w życiu i funkcjonowaniu polskiego Kościoła. – Caritas możemy wspierać przede wszystkim modlitwą oraz ofiarą. Często okazuje się, że nawet najdrobniejsza pomoc, na którą wielu z nas stać, czyni ogrom dobra. Dlatego tak ważna jest nasza wrażliwość. Ufajmy Caritas, choć w mediach próbuje się to zaufanie burzyć. Caritas nie sprzeniewierza pieniędzy, które otrzymuje, i jest wierna swojej misji oraz powołaniu. Często zwraca się uwagę na drobniejsze inicjatywy, a o tej organizacji nic się nie mówi. Ta rocznica jest dobrą okazją, aby społeczeństwo poznało właściwie oblicze Caritas i zasięg świadczonej pomocy – zakończył pasterz diecezji bydgoskiej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki