Logo Przewdonik Katolicki

Wdzięczność, wzruszenie i zobowiązanie

Marcin Jarzembowski
Fot.

Wdzięczność i wzruszenie czuło się podczas wielu spotkań, które odbywały się w Bydgoszczy oraz na terenie diecezji z okazji kanonizacji papieży św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. Dla wiernych był to dzień wyjątkowy. Dzień, który nigdy się nie powtórzy.

Wdzięczność i wzruszenie czuło się podczas wielu spotkań, które odbywały się w Bydgoszczy oraz na terenie diecezji z okazji kanonizacji papieży – św. Jana Pawła II i św. Jana XXIII. Dla wiernych był to dzień wyjątkowy. Dzień, który nigdy się nie powtórzy.

Trudno zliczyć liczbę wydarzeń związanych z tym szczególnym świętem całego Kościoła. Każdy na swój sposób pragnął podziękować za nowych świętych. Były koncerty, biegi, konkursy, a przede wszystkim modlitwa. W przeddzień kanonizacji w każdej parafii po wieczornej Mszy św. odbyło się specjalne czuwanie. W katedrze modlili się stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy wcześniej przywieźli z Krakowa-Łagiewnik Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia. Dzięki temu w samą Niedzielę Bożego Miłosierdzia wierni w swoich wspólnotach mogli odebrać ogień, zabierając go ze sobą do domów. – Święty papież jest naszym patronem, któremu zawdzięczmy powstanie tej fundacji. Pamiętamy o jego miłości do młodych. Pamiętamy o wychowaniu w duchu chrześcijańskim oraz o wymaganiu od siebie samych, choćby inni od nas nie wymagali. Jako stypendyści mamy chcieć czegoś więcej – powiedziała studentka Agata Piasecka.

W dniu kanonizacji, o godz. 15.00, na terenie Zespołu Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy rozpoczęła się Koronka do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwo z udziałem rodziców, dzieci i wychowawców odbywało się w wyjątkowym miejscu. Kamień węgielny pod budowę żywego pomnika Jana Pawła II poświęcony przez Ojca Świętego w czasie pobytu w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 r. został uroczyście wmurowany razem z aktem erekcyjnym 2 października 2000 r. – W tej chwili możemy dziękować Bogu już za Świętego Jana Pawła II. Za tego, który był bezpośrednim inicjatorem, pomysłodawcą tej szkoły – powiedział ks. dr Waldemar Różycki. Dyrektor szkoły dodał, że ogłoszenie Jana Pawła II świętym nakłada na uczniów, wychowawców i rodziców nowe zadania i obowiązki. – To zobowiązanie, aby ta postać była dla nas inspiracją w relacji do Boga i drugiego człowieka. Inspiracją w wychowaniu do przyszłych zadań, które staną przed naszymi uczniami – dodał ks. dr Waldemar Różycki. Z okazji kanonizacji szkoła wydała również okolicznościową płytę, na której śpiewają uczniowie placówki. Całe wydanie zatytułowano Semper fidelis, Joannes Paulus II.

Dziękczynienie stanowiła również Eucharystia pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w parafii już św. Jana Pawła II w Bydgoszczy. – Sądzę, że osoba świętego papieża Polaka, nauczanie, jakie nam pozostawił, są dopiero przed nami do odkrycia. Często spoglądaliśmy na tę niezwykłą postać powierzchownie i emocjonalnie – mówił pasterz diecezji. Według biskupa ordynariusza, im szybciej na nowo podejmiemy mądrość, jaką przekazywał nam Ojciec Święty, tym lepiej. – Mamy tę głębię wdrażać w codzienne życie indywidualne i społeczne. Historia pokazuje, że musi upłynąć jakiś czas, by ludzie zrozumieli, z kim dane im było żyć. Myślę, że podobnie jest w przypadku Jana Pawła II. Wciąż trzeba nam go odkrywać – dodał.

Proboszcz wspólnoty św. Jana Pawła II w Bydgoszczy powiedział, że jednym wielkim cudem należy nazwać wszystko to, co działo się i dzieje w parafii przez ostatnie trzy lata od chwili jej powstania. – Budujemy tu Kościół w wymiarze duchowym i materialnym. Odwiedzają nas wierni, którzy poprzez ucałowanie relikwii św. Jana Pawła II wypraszają za jego wstawiennictwem liczne łaski u Boga. Kanonizacja jest zobowiązaniem. Mamy dostrzec, że św. Jan Paweł II był prorokiem naszych czasów. Pokazywał, jak mamy żyć. To on w pierwszych chwilach pontyfikatu wołał do nas, aby otworzyć drzwi Chrystusowi. Jest to podstawa i fundament do wszelkiego działania – powiedział ks. Jarosław Czuliński.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki