Logo Przewdonik Katolicki

Dbać o swoją tożsamość

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

W Wielki Czwartek biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył w bydgoskiej katedrze Mszy Krzyżma Świętego. W modlitwie uczestniczyli kapłani i wierni.

Na początku Eucharystii życzenia dla biskupa ordynariusza w imieniu kapłanów diecezji bydgoskiej złożył ks. dr Rafał Grabowski, proboszcz parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy. – Gromadzimy się jako księża i lud wiernych wokół swojego biskupa, aby Panu Bogu dziękować za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Za wszystkie łaski i dobra, które stały się naszym udziałem. Chcemy życzyć tobie mocy ducha Jezusa Chrystusa. Byś swoją posługę pośród nas realizował, wypełniając Jego wolę. Byś nas wszystkich prowadził do dojrzałej wiary, która daje nam życie wieczne. Księże biskupie, bądź dla nas ojcem i bratem – powiedział.

Jako dowód wdzięczności i jedności z pasterzem bp Jan Tyrawa otrzymał w darze od duchowieństwa nowy pastorał. – Pragnąłbym, aby wszystko, czego mi życzycie, również i w waszym życiu się realizowało. Odwracam te słowa i życzę, abyście dla mnie byli także ojcami i braćmi – mówił biskup ordynariusz. Pasterz podkreślił, że świętowanie poprzez liturgię oznacza powracanie do początku, do źródeł. Dodał, że kapłaństwo jest uszczegółowieniem tego, co jest powszechne. – A powszechne jest to, że każdy z nas został posłany, aby czynić wolę Tego, który go posłał. Czynienie woli Tego, który nas posłał, jest urzeczywistnieniem tego, co dla człowieka jest najistotniejsze i najważniejsze – sensu i celu jego życia. Taka jest chrześcijańska wizja życia, dla której nie ma alternatywy. I tę świadomość trzeba w sobie nieustanie odnawiać, ożywiać – powiedział.

Biskup ordynariusz przypomniał, że każdy kapłan został „wyposażony” w moc Ducha Świętego. W siłę, która ma urzeczywistniać to, co będzie głosił. – Dzisiaj powracamy do źródeł owej mocy, która pozwala coś nam przekazać. Coś, co otrzymaliśmy z góry i głosimy dalej. Jeśli o tym zapomnieliśmy, musimy to szybko skorygować – stwierdził. Hierarcha przywołał ważne wydarzenie, jakim stanie się kanonizacja dwóch papieży. Zwrócił uwagę na publikację Jana XXIII zatytułowaną Dziennik duszy, a także na ostatnią książkę Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962–2003 Karola Wojtyły i Jana Pawła II. – Są to notatki, które miały być zniszczone, dlatego że są zbyt osobiste. Jednak skoro zostały wydane, to może tym bardziej powinniśmy się z nimi zapoznać. Tam się skrywa coś, co jest na dzisiejsze czasy absolutnie aktualne. Jest tam wezwanie do tego, aby każdy z nas pracował, budował, dbał o swoją tożsamość – podkreślił.

Pod koniec modlitwy bp Jan Tyrawa wręczył kapłanom nominacje kanonickie. Kanonikami gremialnymi Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej zostali: ks. Jerzy  Celkowski, ks. Andrzej Dawidek, ks. Rafał Grabowski, ks. Stanisław Kotowski, ks. Mariusz Kuciński, a honorowymi: ks. Karol Glesmer, ks. Stanisław Jendrzejewski, ks. Arkadiusz Kalinowski, ks. Hieronim Krawczyński i ks. Leszek Kroll.

W czasie uroczystej liturgii biskup ordynariusz dokonał konsekracji krzyżma świętego, a także poświęcenia olejów chorych i katechumenów. Obecni w katedrze kapłani odnowili również swoje przyrzeczenia.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki