Logo Przewdonik Katolicki

Papieskie wydawnictwa

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Kanonizacja Jana Pawła II niebawem. Wśród okolicznościowych pamiątek, albo różnego rodzaju gadżetów, mniej lub bardziej przydatnych, warto zwrócić uwagę na publikacje książkowe. Bo tych na rynku księgarskim jest prawdziwe zatrzęsienie.

Wydawnictwa prześcigają się wprost w publikacjach o papieżu Polaku: albumy, wspomnienia, biografie, modlitewniki... Trudno nawet je zliczyć, a tym bardziej przeczytać. Jak więc mieć pewność, że wszystkie z nich są wartościowe? Poniżej publikujemy subiektywny przegląd oficyn i ich propozycji wydanych z okazji kanonizacji Jana Pawła II.

 

Papieskie notatki i komentarze biblijne

Nie sposób nie wspomnieć na początku o wydaniu przez oficynę „Znak” osobistych notatek Jana Pawła II z rekolekcji w latach 1962–2003, Jestem bardzo w rękach Bożych. Wokół tej publikacji było głośno dwa miesiące temu, kiedy ukazała się ona w księgarniach. Oskarżano wówczas kard. Stanisława Dziwisza o wydanie osobistych notatek papieża, które polecił spalić w testamencie. „Są to rzeczy tak ważne, świadczące o duchowości, o człowieku, o wielkim papieżu, że byłoby przestępstwem to zniszczyć” – podkreślił kardynał. Trzeba przyznać, że nie jest to łatwa lektura. Refleksje wokół rekolekcji z lat 1962–2003 Jan Paweł II pisał w dwóch kalendarzach – agendach na rok 1962 i 1985, w kilku językach, po polsku, włosku, łacinie, a gdzieniegdzie po grecku i hiszpańsku. Nie sposób też czytać tę książkę strona po stronie, jednym „haustem”, z pewnością powolna lektura, wybierana spontanicznie, przyniesie większy pożytek, odsłaniając przed czytelnikiem głębokie medytacje i modlitwy oraz postaci i sprawy, które w szczególny sposób poruszały Jana Pawła II. Sięgając do źródła, a więc do papieskich słów, niejako obcujemy z nim w bezpośredni sposób. Bogatą ofertę wydawniczą przygotowało Wydawnictwo Święty Wojciech. Miłość jest piękna to zbiór papieskich refleksji. Czytelnik w ośmiu niewielkich rozdziałach znajdzie m.in. uzasadnienie prawd, dlaczego dar sakramentu małżeństwa jest zobowiązaniem i jakie jest najważniejsze zadanie każdej rodziny. Warto sięgnąć też po 100 wersetów biblijnych ze św. Janem Pawłem II, ułożonych według klucza tematycznego.  Zagadnienia takie, jak: wiara, nadzieja, miłość, jedność, dzień Pański, Ojczyzna nasza w niebie łączy biblijny fundament. „Umiejętność czytania Pisma Świętego ma podstawowe znaczenie dla każdego wierzącego. To pierwszy szczebel drabiny; a szczeble kolejne to medytacja i prawdziwa modlitwa. Właśnie modlitwa inspirowana Pismem Świętym jest najważniejszą drogą rozwoju duchowości chrześcijańskiej” – przekonywał Jan Paweł II. Niemal pięćsetstronicową Biblię z 360 komentarzami Jana Pawła II i wzbogaconą o 83 ryciny biblijne Gustave’a Doré oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej wydało krakowskie Wydawnictwo M. Tłumaczenia Biblii podjął się bp Kazimierz Romaniuk – jeden z najwybitniejszych polskich biblistów. Wstępy do obszernej publikacji napisali kard. Stanisław Dziwisz, prymas Polski Józef Kowalczyk, ks. Paweł Ptasznik – kierownik sekcji polskiej Stolicy Apostolskiej oraz ks. Józef Kloch – rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Wraz z wydaniem Biblii wydawnictwo uruchomiło też specjalny portal czasnabiblie.pl. Można na nim znaleźć m.in. sylwetki postaci biblijnych, historie z nimi związane, tajemnice biblijnych imion, teksty o charakterze biblijno-historycznym  i wiele innych. Co sobotę jest na nim zamieszczany komentarz Jana Pawła II  do niedzielnych czytań mszalnych.

Znane i nieznane fakty

Wydawnictwo Święty Wojciech wznowiło też wydany z okazji beatyfikacji zbiór Myśli na każdy dzień, opracowany na podstawie papieskich tekstów. Czytając i rozważając codziennie niewielki objętościowo tekst Ojca Świętego, można poznać prawdziwą wielkość papieża, „który był i jest przewodnikiem w drodze do Chrystusa”. Atutem wydania jest dobrze przygotowany indeks rzeczowy, zamieszczony na końcu książki. Miłośników twórczości ks. Jana Twardowskiego zainteresuje z pewnością niewielkie wydanie homiletycznych notatek najsławniejszego w Polsce księdza poety, czynionych w latach pontyfikatu Jana Pawła II. Pierwszego Polak na Stolicy Piotrowej ukazany jest poprzez najważniejsze określenia odnoszące się do jego osoby takie, jak: głos nadziei, człowiek cierpienia, człowiek Boży, prorok – to tylko niektóre z nich. Niezwykle ciekawą publikację przygotowało Flos Carmeli Wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych. To poszerzona wersja publicznych wykładów wygłoszonych przez Stanisława Grygiela w Sekcji Amerykańskiej Papieskiego Instytutu Jana Pawła II w Waszyngtonie w marcu 2013 r. Uczeń i doktorant (1965 r.) ks. Karola Wojtyły, a obecnie emerytowany profesor Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie w Rzymie przybliża życie, filozofię, teologię i duchowość Jana Pawła II. Z kolei z publikacji Marka Lasoty, dyrektora krakowskiego oddziału IPN, Wojtyła na podsłuchu, wydanej przez Wydawnictwo M, wyłania się świadectwo czasów, w jakich w Polsce przyszło żyć Karolowi Wojtyle i obraz  bezkompromisowego kapłana. Wybitny publicysta zebrał dokumenty z archiwum IPN – nieznane homilie przyszłego papieża, nagrywane i spisywane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa lub wykradzione z krakowskiej kurii. Wydanie zawiera też nieznane fakty i kulisy peregrynacji jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej w czasie Millennium Chrztu Polski.

 

Jak mówić o Janie Pawle II?

Obowiązkową lekturą dla najmłodszych powinna być książeczka Święty Jan Paweł II Elizy Piotrowskiej (Wydawnictwo Święty Wojciech) z wyjątkowo udanego cyklu „Święci uśmiechnięci”. Najważniejsze fakty z życia Wojtyły, chłopca, ucznia, ministranta, studenta, a potem księdza, biskupa i papieża zostały podane w nietuzinkowy i przystępny dla dzieci sposób. Mocną stroną publikacji są ilustracje i opracowanie graficzne autorki. Na końcu książeczki zamieszczono krzyżówkę. Z kolei Wydawnictwo Pallottinum wydało minialbum z pięknymi zdjęciami Jana Pawła II z miejsc odwiedzanych przez papieża. Nie zabrakło też w nim fotografii Ojca Świętego przewodniczącego nabożeństwom, spotykającego się z wiernymi, a nawet papieża wędrującego po górach. Oprócz szkicu biograficznego i kalendarium podróży apostolskich autorzy zamieścili w nim utwory polskich poetów, będące zapisem profetycznej wizji wyboru Polaka na Stolicę Piotrową, a także wiersze wybrane ze zbiorów poetyckich nadesłanych do Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Na koniec trzeba polecić niedawno opublikowaną książkę ks. Sławomira Odera Zostałem z Wami. Kulisy procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. Postulator procesu kanonizacyjnego papieża Wojtyły, w rozmowie z włoskim dziennikarzem Saverino Gaetą, opowiada o nieznanych faktach z pontyfikatu papieża. Ks. Oder wyjaśnia, w jaki sposób przebiegał proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II, w jaki sposób wybrano cuda, czy świadkami w procesie kanonizacyjnym byli przywódcy komunistyczni, kto i jakie argumenty przeciwko świętości papieża zgłaszał w czasie procesu oraz czy Jan Paweł II myślał o abdykacji, gdy w Polsce wprowadzono stan wojenny. Dzięki tej fascynującej opowieści obcujemy z papieżem, który zadziwił świat swoją świętością.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki