Logo Przewdonik Katolicki

To będzie rok...

Błażej Tobolski
Fot.

Augusta Cieszkowskiego uznaje się za jeden z najgenialniejszych umysłów XIX w. Wydaje się jednak, że jego osoba i działalność nie są dziś szerzej znane. Oby do zmiany tego stanu rzeczy przyczynił się rok jemu poświęcony, który właśnie się rozpoczął.

Rok Augusta Cieszkowskiego, obchodzony w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego urodzin, zainaugurował 16 marca abp Stanisław Gądecki. Obchody rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył arcybiskup w kościele pw. św. Mikołaja w Wierzenicy k. Poznania. To właśnie w Wierzenicy osiadł hrabia Cieszkowski w 1842 r. i w tutejszej świątyni został pochowany – 12 marca minęła 120. rocznica jego śmierci.

 

Filozofia czynu

– Podziw i uznanie ludzi budzi jego wszechstronne wykształcenie, rozległość zainteresowań naukowych, owocna działalność społeczna i organizacyjna oraz ponadczasowe wartości dzieł, które po sobie pozostawił – mówił w homilii abp Gądecki, przypominając, że hr. Cieszkowski był nie tylko genialnym filozofem, ale również przewidującym ekonomistą, wielkim patriotą, obrońcą spraw polskich w XIX w., społecznikiem, organizatorem nowoczesnych form życia naukowego, mecenasem sztuki, twórcą idei pracy organicznej oraz inspiratorem postępu rolniczego i rozwoju edukacji, także wśród najbiedniejszych. Zwrócił także uwagę, że Cieszkowski był twórcą filozofii czynu, której ostatecznym celem miało być urzeczywistnienie królestwa Bożego na ziemi. – On sam dał przykład takiej filozofii praktycznej, kiedy w 1857 r. został współzałożycielem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, któremu zresztą prezesował przez trzy kadencje, czy też kiedy w 1870 r. założył w swoich dobrach w Żabikowie szkołę rolniczą realizującą bardzo nowoczesny program nauczania – przyznał abp Gądecki. W 1919 r. urzeczywistniły się natomiast wieloletnie starania Cieszkowskiego o utworzenie w Poznaniu polskiego uniwersytetu.

 

Hrabia byłby dumny

Także dzisiaj, jak podkreślił z kolei ks. Przemysław Kompf, proboszcz parafii w Wierzenicy, dzieło Augusta Cieszkowskiego jest w pewnym sensie kontynuowane w tej miejscowości w działającym od 2008 r. Katolickim Ośrodku Wychowania i Terapii Uzależnień Caritas Archidiecezji Poznańskiej „Wierzenica”, który zajmuje się leczeniem dzieci i młodzieży uzależnionej od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. – Patrząc na rozwój tego dzieła i owoce, jakie przynosi, sądzę że hrabia August Cieszkowski, któremu drogie były sprawy wychowania dzieci wiejskich, który tyle uczynił dla sprawy kształcenia młodzieży, byłby dumny z naszego dzieła – zauważył ks. Kompf.

Główne uroczystości związane z Rokiem Augusta Cieszkowskiego odbędą się we wrześniu, kiedy to przypada rocznica urodzin pochodzącego z Podlasia wybitnego mieszkańca Wierzenicy. Więcej informacji o hrabim i wydarzeniach zaplanowanych w poświęconym mu roku można znaleźć na specjalnie przygotowanej podstronie strony internetowej parafii w Wierzenicy: www.parafia-wierzenica.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki