Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja poznańska A.D. 2013

Błażej Tobolski
Fot.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża) otrzymała 13 stycznia z rąk abp. Gądeckiego dr Jadwiga Pulikowska, od ponad 30 lat zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej.

Papieski medal

Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” (Dla Kościoła i Papieża) otrzymała 13 stycznia z rąk abp. Gądeckiego dr Jadwiga Pulikowska, od ponad 30 lat zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Poznańskiej. To najwyższe odznaczenie, jakie Ojciec Święty może przyznać osobom konsekrowanym i świeckim, ustanowione przez papieża Leona XIII w 1888 r.

 

X Jerycho Różańcowe

Po raz 10. w sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej Pani Poznania na Wzgórzu Przemysła odbyła się, w dniach 2−9 lutego, 7-dobowa adoracja Najświętszego Sakramentu – Poznańskie Jerycho Różańcowe. Podjęły ją grupy modlitewne, stowarzyszenia i ruchy katolickie, zakony, parafie, seminaria oraz mieszkańcy Poznania i okolic.

 

I Debata Poznańska

Abp Stanisław Gądecki był gościem I Debaty Poznańskiej, która odbyła się 4 marca w Hotelu „Bazar” i zainaugurowała cykl otwartych spotkań dyskusyjnych, podczas których poruszane są ważne kwestie dotyczące człowieka, dobra wspólnego, a także zagadnień społecznych, gospodarczych, politycznych i religijnych.

 

Figura św. Michała

W maju gościła w Poznaniu, m.in. w parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów na os. Kosmonautów (na zdjęciu), peregrynująca po Polsce wierna kopia figury św. Michała Archanioła z groty objawień na wzgórzach Gargano w mieście Monte Sant’Angelo (Góra Świętego Anioła) we Włoszech.


Dom w Czmońcu

Abp Stanisław Gądecki poświęcił 12 maja nowy dom rekolekcyjny wybudowany w Czmońcu k. Kórnika przez Siostry Uczennice Krzyża. Stanowi on zaplecze rekolekcyjne dla działalności duszpasterskiej Fundacji „Dom na Skale”, której celem jest formacja i przygotowywanie ludzi młodych do podjęcia przyszłych obowiązków małżonków i rodziców oraz wspieranie rodzin w ich rozwoju.

 

Św. Matka Urszula

18 maja dziękowaliśmy Bogu za św. Urszulę Ledóchowską, współpatronkę archidiecezji. W 10. rocznicę kanonizacji matki założycielki Urszulanek Serca Jezusa Konającego Mszy św. dziękczynnej w jej sanktuarium w Pniewach przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

 

Święcenia i jubileusze kapłańskie  

23 maja w katedrze abp Stanisław Gądecki ustanowił 12 nowych kapłanów dla naszej archidiecezji. Natomiast trzy dni wcześniej złoty jubileusz kapłaństwa świętowali w katedrze kapłani, którzy przyjęli w niej święcenia w 1963 r. Wśród jubilatów znajdował się również biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak i kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej.

 

Bazylika w Lesznie

Kościół pw. św. Mikołaja w Lesznie został podniesiony przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów do godności Bazyliki Mniejszej. Fakt ten ogłosił uroczyście abp Stanisław Gądecki 26 maja. Odtąd na terenie archidiecezji znajdują się cztery kościoły posiadające ten tytuł.

 

Poznańska Komandoria

24 czerwca otwarto w Poznaniu Maltańskie Centrum Pomocy „Komandoria” prowadzone przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”. Działająca w nim przychodnia świadczy darmową pomoc lekarską w gabinetach kilkunastu specjalizacji.

 

Nowy biskup pomocniczy

13 lipca została uroczyście ogłoszona papieska nominacja ks. dr. Damiana Bryla, dotychczasowego ojca duchownego w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu, na biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Święceń biskupich udzielił mu natomiast, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej 8 września w katedrze, abp Stanisław Gądecki, a współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp Zdzisław Fortuniak. Nowy biskup, pochodzący z Goli z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie k. Jarocina, ma 44 lata.


Stulecie elżbietanek

Siostry ze Zgromadzenia św. Elżbiety obchodziły w tym roku jubileusz stulecia istnienia prowincji poznańskiej i 150. rocznicę przybycia sióstr do Wielkopolski. Kulminacją obchodów jubileuszowych była Msza św. dziękczynna sprawowana 21 września w poznańskim kościele pw. Bożego Ciała pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Jako dar jubileuszowy siostry otworzyły w Puszczykowie (ul. Wiosenna 15) Pustelnię pw. św. Franciszka dostępną zarówno dla osób duchownych, jak i świeckich oraz wystawę poświęconą historii prowincji, zorganizowaną w ich poznańskim domu przy ul. Łąkowej.


Jedyny z archidiecezji

Proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Boruszynie, ks. Maksymilian Kamza, jako jedyny kapłan z naszej archidiecezji doszedł do finału tegorocznej edycji konkursu „Proboszcz Roku” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną, w którym zajął ex aequo drugie miejsce.

 

W intencji beatyfikacji

25 września przypadała 60. rocznica aresztowania prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i jego sekretarza, ówczesnego bp. Antoniego Baraniaka, a w latach 1957–1977 metropolity poznańskiego. Tego dnia modlono się w katedrze, w której podziemiach arcybiskup jest pochowany, polecając Bogu sprawę wszczęcia jego procesu beatyfikacyjnego.

 

Korowód Świętych

W wigilię uroczystości Wszystkich Świętych po raz pierwszy zorganizowano w Poznaniu, na Starym Rynku, Korowód Świętych. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, z których większość przebrana była za postacie świętych i błogosławionych, a towarzyszyły im relikwie św. Jana Nepomucena, bł. Hiacynty Marto i bł. s. Sancji Szymkowiak.

 

Sługa Boży ks. Aleksander Woźny

Watykańska Kongregacja ds. Kanonizacyjnych pozytywnie odpowiedziała na prośbę metropolity poznańskiego o wydanie zgody na rozpoczęcie na szczeblu diecezjalnym procesu beatyfikacyjnego ks. prałata Aleksandra Woźnego (1910–1983). Jednocześnie abp Stanisław Gądecki zaapelował do archidiecezjan o przekazywanie informacji o wszelkich łaskach, otrzymanych za wstawiennictwem tego pochodzącego z Uzarzewa świątobliwego kapłana, cenionego kaznodziei oraz niestrudzonego spowiednika i rekolekcjonisty, który w latach 1945–1983 był proboszczem poznańskiej parafii pw. św. Jana Kantego. Utworzono też specjalną stronę internetową jemu poświęconą: www.aleksanderwozny.archpoznan.pl.


Ewangelizator z Meksyku

6 listopada w największym poznańskim kościele pw. Nawiedzenia NMP odbyło się spotkanie z José Prado Floresem z Meksyku, twórcą Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja, której model działania wykorzystuje dziś ok. 2 tys. szkół nowej ewangelizacji działających w ponad 60 krajach świata, w tym w Polsce. W spotkaniu wzięło udział ponad tysiąc osób.

 

Rok bł. Edmunda Bojanowskiego

Z okazji 200. rocznicy urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego (1813–1871), decyzją Konferencji Episkopatu Polski, od listopada 2013 do listopada 2014 r. Kościół w Polsce przeżywa rok jemu w sposób szczególny poświęcony. Archidiecezjalne obchody tego roku zainaugurowano 13 listopada Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej k. Gostynia, nieopodal którego, w Grabonogu, mieszkał błogosławiony.


Wigilia Caritas

Wieczerzę wigilijną na 1800 osób przygotowała Caritas Archidiecezji Poznańskiej dla wszystkich potrzebujących pomocy 24 grudnia w hali nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. To największa tego typu wigilia zorganizowana „pod dachem” w Polsce. Życzenia uczestnikom spotkania złożył również abp Stanisław Gądecki, który zasiadł razem z nimi do wspólnego stołu.


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki